reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Koniec z paleniem na balkonach?

Koniec z paleniem na balkonach?

0
palenie papierosów, palenie na balkonach, zakaz palenia, palenie w miejscach publicznych
Zdjęcie: unsplash

Każdego lata problem nawraca. Sąsiedzi narzekają na uciążliwy smród. Jednak czy można zakazać palenia na balkonach?

W ostatnim czasie szerokim echem odbiła się zapowiedź warszawskiej radnej Renaty Niewiteckiej o próbie przeprowadzenia przez Sejm projektu ustawy zakazującej palenia papierosów na balkonach. Czy państwo może wprowadzić taki zakaz?

– Pomysł powstał, gdy usłyszałam o podobnym zakazie, wprowadzonym na Litwie. Postanowiłam wtedy, że zapytam mieszkańców Warszawy, co sądzą o takim planie. Dostałam tysiące maili w tej sprawie – przyznała w rozmowie z serwisem dziennik.pl radna KO Renata Niewitecka.

Ankieta, o której stworzenie pokusiła się radna podzieliła internautów. Jedni wskazują na ograniczenia wolości w sferze prywatnej, drudzy podchodzą do pomysłu entuzjastycznie ze względu na małe dzieci, które często przebywają na balkonach.

Zakaz w miejscach publicznych

Przypominamy, że w 2010 roku został wprowadzony zakaz palenia w miejscach publicznych. Jeśli dzisiaj złamiemy ww. zakaz możemy liczyć się z mandatem opiewającym na 500 złotych. Aktualnie zabrania się palenia:

 • na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
 • na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;
 • na terenie uczelni;
 • w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt. 1 i 2;
 • w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;
 • w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;
 • w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;
 • na przystankach komunikacji publicznej;
 • w pomieszczeniach obiektów sportowych;
 • w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;
 • w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego;

W związku z zakazem wprowadzonym ponad 10 lat temu, czy jest możliwe zakazanie palenia papierosów na balkonach? Przypominamy, że na balkonach już nie wolno trzepać dywanów, wyrzucać z nich śmieci lub wieszać zbyt mokrego prania (to ostatnie jest coraz częściej zakazywane przez regulaminy spółdzielni).

Autorka pomysłu, Renata Niewitecka, przyznaje, że chciałaby przeprowadzić podobną sondę w całej Polsce, żeby poznać zdanie mieszkańców innych miast.

Czytaj również: Z Grodziska na igrzyska. Nasi sportowcy jadą do Tokio!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version