Koncepcja wybrana

0
451
Reklama

Zakończył się konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich na koncepcję urbanistyczną i przedszkole w Regułach. Wygrała firma M.O.C. z Katowic.

Gmina Michałowice chce przeznaczyć pozyskany teren w pobliżu urzędu w Regułach na kampus edukacyjny. Pod koniec marca br. samorząd podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, z którym zorganizował dwuetapowy konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zagospodarowania terenu z uwzględnieniem placówki edukacyjnej. Chętnych nie brakowało, wpłynęło aż 112 wniosków do udziału w przedsięwzięciu. W związku z tym wprowadzono zmiany w harmonogramie.

Wyłonienie najlepszej koncepcji wymagało od jury pełnego skupienia oraz wnikliwości. W pierwszym etapie wpłynęło 37 prac, z których wybrano pięć. Pod koniec września zapadły rozstrzygnięcia. Najwyżej oceniono koncepcję zaprezentowaną przez M.O.C. Architekci z Katowic. Przedstawiciele pracowni zaproponowali przedszkole składające się z siedmiu oddziałów, z drewnianą elewacją i wykorzystaniem ognisk fotowoltaicznych. W drugim etapie sąd konkursowy docenił racjonalne i przemyślane podejście do energooszczędności i kosztów eksploatacji budynku, a także zaprojektowanie przestrzeni wewnętrznych o dobrych proporcjach. Obiekt ma stać się trwałym i wartościowym elementem centrum gminy.

Sformułowano również zalecenia do zwycięskiej propozycji. Wśród nich znalazła się m.in. konieczność dążenia do zwiększenia ogrodów i placów zabaw, możliwość przeanalizowania lokalizacji miejsc parkowania „Kiss&Ride” w pobliżu przedszkola czy kwestię umiejscowienia toalet przy salach.

Reklama
Reklama