Kiedy zostanę zaszczepiony?

0
310
Reklama

Internetowe narzędzie, które pozwala sprawdzić kiedy mamy szansę na szczepionkę na COVID-19, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kalkulator kolejki po szczepionkę na COVID-19 cieszy się sporą popularnością wśród internautów. Narzędzie to opracowały lekarka z Warszawy i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inspiracją był podobny kalkulator stworzony w Wielkiej Brytanii.

Jak to działa? Każdy, kto chce sprawdzić swoje miejsce w kolejce, musi podać informacje o wieku, statusie zawodowym i stanie zdrowia – te czynniki wpływają bowiem na zakwalifikowanie nas do odpowiedniego etapu szczepień. Twórczynie narzędzia uwzględniły w nim założenia Narodowego Programu Szczepień oraz zakładaną liczbę szczepień wykonywanych w ciągu tygodnia w naszym kraju. To założenie jest akurat bardzo optymistyczne. Kalkulator przyjmuje do wyliczeń szczepienie 850 tys. osób tygodniowo, czyli kilkakrotnie więcej niż ma to miejsce obecnie. Jak wiadomo od pierwszego szczepienia w dniu 27 grudnia ur. do 8 stycznia br. zaszczepiono niespełna 190 tys. osób. Kolejnym przyjętym założeniem do wyliczenia naszego miejsca w kolejce jest odsetek osób, które skorzystają z możliwości zaszczepienia się. Kalkulator zakłada, że 47% uprawnionych przyjmie szczepionkę.

Czytaj także: Na szczepienie ze strażakami

Mimo, że przy takich założeniach wynik należy traktować mocno umownie (ewentualnie zmodyfikować go sobie biorąc pod uwagę realne tempo szczepień w Polsce), kalkulator stworzonym przez Dominikę Miszewską i Aleksandrę Zając odnotował milion wejść w zaledwie trzy dni.

Kalkulator powstał na witrynie omnicalculator.com, która zresztą jest krakowskim start-upem z 2015 roku. A Wy już sprawdzaliście kiedy przyjdzie Wasza kolej na szczepienie?

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj