Kiedy parkingi będą gotowe?

0
625
Reklama

Kierowcy z niecierpliwością wypatrują oddania do użytku parkingów „Park&Ride” przy ul. Waryńskiego i ul. Sienkiewicza w Pruszkowie.

Koszmar ze znalezieniem miejsca parkingowego w rejonie stacji PKP w Pruszkowie ma skończyć się wraz z oddaniem dwóch parkingów – przy ul. Sienkiewicza i ul. Waryńskiego. Zakładano, że kierowcy będą mogli zostawiać tam swoje samochody na przełomie września i października. Nic z tego.

Opóźnienia

Porozumienie z kolejarzami w sprawie działki przy ul. Waryńskiego, dofinansowanie w kwocie 13,7 mln zł, projekty, przetargi i start. Prace rozpoczęły się, a więc mieszkańcy, w szczególności kierowcy, wypatrywali jesieni. Początek października nie przyniósł jednak radosnych wieści. Na finał robót nadal trzeba czekać.

Reklama

Czterokondygnacyjny budynek, z możliwością parkowania na dachu, ma pomieścić blisko 400 samochodów. Na wielopoziomowym parkingu przy ul. Sienkiewicza znajdą się również stanowiska do ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. „Park&Ride” przy ul. Waryńskiego będzie nieco uboższy, bo zmieści się tam 110 aut. Warto wspomnieć, że w obu przypadkach pomyślano również o rowerzystach, którzy swoje pojazdy będą mogli zostawiać na przeznaczonych do tego stojakach.

W przypadku inwestycji przy Waryńskiego termin zakończenia prac został przesunięty przez… linię wysokiego napięcia. Wydawało się, że wykonawca szybko upora się z problemem, ale nie udało się. – Opóźnienie realizacji parkingu przy ul. Waryńskiego wynika z nieprzewidzianej kolizji z linią wysokiego napięcia, zlokalizowaną wzdłuż ulicy. Prace budowlane zostały wznowione natychmiast po zabezpieczeniu kabli, zgodnie z warunkami technicznymi uzyskanymi od właściciela linii, tj. PGE Dystrybucja S.A. W związku z powyższymi utrudnieniami parking powinien zostać oddany w listopadzie 2018 r. Wykonawca dołoży wszelkich starań, aby skrócić termin zakończenia prac do minimum – wyjaśnia Michał Landowski, zastępca prezydenta Pruszkowa.

Co do „Park&Ride” przy ul. Sienkiewicza, wcześniej wiadomo było, że zakładany termin nie zostanie dotrzymany. Kierowcy muszą jeszcze poczekać. – Nowo budowany parking przy ul. Sienkiewicza powinien uzyskać pozwolenie na użytkowanie jeszcze w bieżącym roku – podaje Landowski.

Warto wspomnieć, że korzystanie z obu parkingów ma być bezpłatne.

Kolejne plany

Z pewnością powstanie dwóch parkingów w okolicach stacji PKP wpłynie na ograniczenie kłopotów z miejscami do parkowania, jednak nadal pozostaną obszary, które należy odpowiednio zagospodarować. – Aktualnie budujemy dwa parkingi łącznie na ok. 500 miejsc postojowych. Miasto Pruszków ciągle się rozwija, a co za tym idzie wymagana jest sukcesywna rozbudowa infrastruktury w tym również budowa parkingów w kluczowych lokalizacjach miasta. W planach na najbliższy okres jest budowa kolejnego, dużego parkingu w okolicy stacji WKD Pruszków. Ponadto, przy budowie nowych oraz przebudowie istniejących dróg staramy się tworzyć nowe miejsca postojowe wzdłuż ulica – przedstawia zastępca prezydenta Pruszkowa.

 

Reklama