Jubileuszowy koncert chóralny

0
445
Reklama

W piątek 24 maja w Centrum Kultury w Grodzisku Maz. odbył się koncert muzyki chóralnej z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

W koncercie wzięły udział dwa chóry – Sakura z Japonii oraz Cantata z Grodziska Mazowieckiego. Cantata jest 25-osobowym chórem, który powstał w 2003 roku, a od początku prowadzony jest przez Barbarę Paszkiewicz. Chór jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach muzyki chóralnej w Polsce, Czechach i Włoszech.

Chór Sakura utworzony został specjalnie na przyjazd do Polski, na bazie chóru Sajera, do którego dołączyli inni japońscy chórzyści i w ponad 30-osobowym składzie chór przyjechał do naszego kraju, aby uczcić polsko-japoński jubileusz. Dyrygentem chóru Sakura jest Akira Shimizu. Wraz z chórem przyjechała również Taeka Hino – mezzosopranistka, absolwentka University for Music and Dramatic Arts w Wiedniu, oraz Misako Shimizu – pianistka i Satoru Shinozaki grający na instrumentach perkusyjnych.

Chór Sakura powstał dzięki inicjatywie wybitnego polonisty, tłumacza i eksperta w dziedzinie kultury polskiej – Tokimasy Sekiguchiego. Podjął się on realizacji projektu, którego celem jest popularyzacja polskich pieśni w Japonii.

Reklama

Koncert rozpoczęła Taeka Hino, która wykonała cztery japońskie pieśni. Po jej występie wystąpił chór Cantata, któremu akompaniował grodziski radny Robert Dziekański. Chór Cantata sprawił publiczności oraz gościom z Japonii ogromną niespodziankę, zaśpiewał bowiem tradycyjną japońską pieśń w oryginalnym języku.

Chór Sakura nie mógł zrobić inaczej, jak zaśpiewać po polsku „Życzenie” Fryderyka Chopina, czym wzbudził wśród publiczności ogromny entuzjazm. Po polsku zaśpiewała również Taeka Hino, która pokazała, że nasz język nie jest wcale taki trudny. Taeka Hino doskonale radziła sobie ze sprawiającymi obcokrajowcom ogromne problemy „naszymi” głoskami. To był prawdziwy profesjonalizm.

W wykonaniu chóru Sakura usłyszeliśmy również ludową pieśń japońską z partią fortepianu oraz perkusji – „Soma Bon-Uta”. Utwór ten jest charakterystyczny dla święta „Obon”, które jest japońskim odpowiednikiem naszych Zaduszek.

Koncert zakończył występ połączonych chórów, który był pięknym akcentem polsko-japońskiej przyjaźni. Chóry wykonały po japońsku piosenkę „Ue wo Muite Aruko”, który jest hitem w Japonii, oraz polską piosenkę biesiadną „Głęboka studzienka”.

Ogromne brawa na stojąco, którymi grodziska publiczność nagrodziła występ chórów sprawiły, że konieczny był bis, w ramach którego chóry zaśpiewały tradycyjną polską piosenkę o śląskim rodowodzie „Szła dzieweczka do laseczka”.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Polacy i Japończycy, mimo ogromnych różnic kulturowych, darzą się obopólną sympatią.  Po koncercie zarówno występujące chóry, jak też publiczność wyszły z pewnością z przekonaniem, że dzięki tej pięknej inicjatywie wzajemna sympatia obu narodów pogłębiła się jeszcze bardziej.

Reklama