reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Jakie zasady obowiązują w strefie żółtej?

Jakie zasady obowiązują w strefie żółtej?

0
Od soboty 17 października Warszawa znajdzie się w strefie czerwonej. Zmieniają się też ograniczenia w strefie żółtej i czerwonej.

Od jutra cała Polska, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej, znajdzie się w strefie żółtej. Co to oznacza? Czym różni się taki obszar od strefy zielonej?

Maseczki

Zasłanianie nosa i ust obowiązkowe wszędzie w przestrzeni publicznej; w sklepie, autobusie, ale także na ulicy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

W przypadku maseczek rząd wprowadza strategię zero tolerancji dla osób łamiących restrykcje. Policja ma wlepiać wysokie mandaty.

Pamiętajmy! Maseczką zasłaniamy nie tylko usta, ale również nos.

Transport zbiorowy

W strefie żółtej autobusem, pociągiem lub tramwajem może podróżować tyle osób, ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.

Wydarzenia sportowe

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać z udziałem 25 proc. publiczności.

Wydarzenia kulturalne

Wydarzenia kulturalne w pomieszczeniach i na obiektach sportowych mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności.

Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni mogą odbywać się pod warunkiem limitu 100 osób, jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Kościoły

Msze i inne wydarzenia religijne odbywające się w kościele w strefie żółtej mogą się odbywać bez zmian – czyli pod warunkiem, że uczestnicy mają zakryte usta i nos. Jeśli odbywają się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos.

Restauracje

W restauracjach i ogródkach obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 4 m2.

Wesela i imprezy rodzinne

W trefie żółtej może w nich uczestniczyć nie więcej niż 100 osób – z wyłączeniem obsługi. Na weselu dopuszczalne jest niezakrywania nosa i ust.

Baseny i aquaparki

Na basenach i w aquaparkach obowiązuje ograniczenie 75 proc. obłożenia.

Siłownie i kluby fitness

W siłowniach i klubach fitness obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 7 m2.

Kina

W kinach obowiązuje ograniczenie zapełnienia do 25 proc. Publiczności

Kongresy i targi

Kongresy i targi w pomieszczeniach zamkniętych mogą się odbywać z ograniczeniem: 1 osoba na 4 mkw.

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie DDM (Dystans – Dezynfekcja – Maseczka), to obowiązek w nowej rzeczywistości życia z koronawirusem.

Czytaj także: Koronawirus w szkole i oddziale ZUS

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version