reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Jaka będzie zima? IMGW podaje prognozę pogody na kolejne miesiące

Jaka będzie zima? IMGW podaje prognozę pogody na kolejne miesiące

0
zima, zima imgw, jaka będzie pogoda, pogoda dziś, burze dziś, burzedzis, burze dzis, pogoda jutro, pogoda na tydzień, jaka będzie dzisiaj pogoda,
Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels

IMGW prognozuje, jaka będzie pogoda od listopada do stycznia i kiedy może spaść pierwszy śnieg w 2021 roku.

Jak przewidują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w listopadzie na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opadów ma być natomiast nieco więcej, dlatego możemy spodziewać się brzydkiej jesieni.

Pogoda na zimę

Według eksperymentalnej prognozy IMGW pod względem średniej miesięcznej temperatury powietrza oraz opadów, grudzień w całej Polsce najprawdopodobniej pozostanie w normie.

Śnieg pojawi się dopiero na przełomie listopada i grudnia. Najnowsze prognozy pokazują, iż jest spora szansa, że święta Bożego Narodzenia w 2021 roku będą białe.

Styczeń pod kątem średniej miesięcznej temperatury oraz opadów według IMGW będzie utrzymywać się powyżej wieloletniej normy. Najprawdopodobniej możemy spodziewać się liczniejszych opadów deszczu i wyższej temperatury niż rok temu.

– Długoterminowe prognozy pogody obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić – przypomina IMGW.

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak odległą przyszłość.

Błędy wynikają z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem.

Akacja przepowiada zimę

IMGW używa specjalnych narzędzi do przewidywania pogody, które są mniej lub bardziej dokładne. Mówi się jednak, że w przewidywaniu pogody najlepsza jest akacja.

Przekonanie, że kwitnienie akacji przepowiada, jaka będzie zima w danym roku, nie bierze się wyłącznie z ludowych wierzeń. To jedno z niewielu drzew, które ma 80-90 procent sprawdzalności pogody.

Drzewa akacjowe „przewidywały” pamiętną zimę z 2009/2010 roku, gdy przez całą późną wiosnę uginały się pod ogromną ilością kwiatów. W tym roku akacje również kwitły bardzo obficie, co może sugerować jedno – bardzo ostrą zimę.

Wczesne modele pogodowe tworzone komputerowo tylko częściowo potwierdzają tę prognozę. Czy zima 2021/2022 będzie bardzo mroźna? Aktualnie trudno powiedzieć. Warto jednak na wszelki wypadek zaopatrzyć się w ciepłe kurtki!

Czytaj również: Ograniczenie do 30 km/h na terenach zamieszkania?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version