Internetowe przyspieszenie Piastowa

0
399
Reklama

Sieć światłowodowa w Piastowie wciąż się rozwija. Do 2020 r. z szybkiego Internetu będzie mogło korzystać blisko 6,5 tys. gospodarstw domowych.

Liczba użytkowników Internetu stale rośnie. Dlatego też trudno sobie wyobrazić życie bez sieci. Przez Internet robimy zakupy, płacimy rachunki, przeglądamy oferty wakacji, mieszkań czy samochodów. Co istotne, w sieci możemy załatwić wiele spraw. Trudno się dziwić, że Internet stał się niezbędny do życia.

Podstawową kwestią jest dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej oraz szybkość połączenia. W związku z tym samorządy starają się rozwijać sieć światłowodową. Tak też jest w Piastowie. Firma Orange Polska podjęła się budowy sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Stworzenie społeczeństwa informacyjnego oraz dostarczenie mieszkańcom szybkiego Internetu o przepustowości 100 Mb/s (do 50% gospodarstw domowych min. 30 Mb/s) to działania mające na celu spełnienie wymagań Agendy Cyfrowej.

Do sieci światłowodowej może przyłączyć się już ponad 440 gospodarstw domowych na terenie Piastowa. Odpowiednia infrastruktura powstała na: ks. Piotra Skargi 17, Warszawskiej 43, Witolda Pileckiego 2, Alei Tysiąclecia 1. Mieszkańcy mogą wybrać dowolnego operatora Internetu i przyłączyć się do sieci. Piastowski magistrat szacuje, że w ciągu dwóch najbliższych lat światłowód zostanie doprowadzony do blisko 6,5 tys. gospodarstw. Jednak nie musi być to ostatnie słowo. Do końca listopada mieszkańcy nadal mogą składać w urzędzie przy ul. 11 Listopada 2 deklaracje w sprawie ultraszybkiego Internetu.

Reklama

Za priorytet uznano doprowadzenie sieci do jednostek oświatowych. Takie działanie to jeden z elementów realizacji programu rządowego, zakładającego uruchomienie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Pozwoli to uczniom i nauczycielom zyskać dostęp do bezpłatnego, szybkiego i  bezpiecznego Internetu. Odpowiednia infrastruktura została wybudowana dla Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół im. F. Nansena oraz Zespołu Szkół AZYL. Do lutego 2019 r. niezbędne elementy zyskają Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 5.

Reklama