reklama
Strona główna Baranów Interaktywna mapa śmierci

Interaktywna mapa śmierci

0

Komenda Główna Policji przygotowała aktualizowaną na bieżąco mapę wypadków śmiertelnych w Polsce. Projekt ma za zadanie pokazać skalę problemu.

Wakacje to czas odpoczynku i podróży. Staramy się wykorzystać każdą wolną chwilę, by wybrać się na plażę czy nad jezioro. Dla policji wakacje to jednak okres wytężonej pracy. Statystyki są nieubłagane: rokrocznie w ciągu letnich miesięcy na drogach dochodzi do setek wypadków śmiertelnych. Od początku wakacji odnotowano już 218 takich zdarzeń – to średnio pięć wypadków dziennie. Aby unaocznić skalę problemu, Komenda Główna Policji przygotowała Mapę Wypadków Drogowych. To interaktywna mapa, aktualizowana na bieżąco. Klikając na czarny punkt na mapie dowiemy się, jaki był charakter zdarzenia i ile osób straciło życie. Projekt był już realizowany w zeszłym roku i spotkał się z pozytywnym odbiorem w społeczeństwie, dlatego w tym roku przygotowano kolejną edycję, wzbogaconą o dodatkowe funkcjonalności. – Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Mapa Wypadków Drogowych 2020 będzie wyświetlana przez całe wakacje na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju.

Kliknij w mapę, by wyświetlić aktualne dane

Zdecydowana większość wyszczególnionych wypadków to zderzenia pojazdów. Dalsze miejsca na niechlubnym podium zajmują najechanie na pieszego i uderzenie w drzewo. Policja apeluje, abyśmy wsiadając za kierownicę zachowywali szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy bezwzględnie stosować się do przepisów drogowych, ze szczególnym uwzględnieniem dozwolonej prędkości. W czasie długich podróży róbmy sobie regularne przerwy. Przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy stan techniczny pojazdu – ogumienie, poziom płynów, hamulce. Podczas jazdy nie korzystajmy z telefonów komórkowych ani innych gadżetów, które mogą rozproszyć naszą uwagę. Jeśli podróżujemy z dziećmi, bezwzględnie pamiętajmy o fotelikach. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.

Pamiętajmy, że to od nas samych zależy, czy dotrzemy bezpiecznie na plażę, czy też staniemy się kolejnym czarnym punktem na policyjnej mapie śmierci.

Czytaj również: Bądź bezpieczny nad wodą

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version