Inna droga realizacji

0
350

Piastów chce rozbudować LO im. Adama Mickiewicza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Urzędnicy podkreślają, że to rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści.

O planach rozbudowy piastowskiego liceum mówi się od dłuższego czasu. Temat ten poruszaliśmy niedawno na łamach Przeglądu Regionalnego. Duże zaciekawienie wśród mieszkańców budzi planowana forma przeprowadzenia inwestycji, czyli model partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wiadomo, że rozbudowa liceum wraz z budową hali sportowej to duże koszty. Dla budżetu Piastowa byłoby to ogromne obciążenie, dlatego władze miasta zdecydowały się na inne rozwiązanie. Decyzja o partnerstwie publiczno-prywatnym poprzedzona była analizą i wymianą doświadczeń z innymi samorządami. – Uznaliśmy, że zastosowanie PPP może przynieść naszemu miastu wiele korzyści. Do głównych jego zalet należy zaliczyć wzmocnienie naszego potencjału inwestycyjnego w innych sektorach infrastruktury i usług publicznych, np. wodno-kanalizacyjnym, drogowym, czy w oświacie. Formuła PPP zakłada odstąpienie od zasady finansowania świadczenia

usług publicznych wyłącznie środkami publicznymi, a zastąpienie ich kapitałem prywatnym. Najprościej rzecz ujmując – rozwiązanie to gwarantuje samorządom oszczędności i większą efektywność. Partner publiczny nie ponosi żadnych kosztów w etapie inwestycyjnym, a samorząd, co należy podkreślić, nie zadłuża się na poczet realizacji danej inwestycji – tłumaczy Anna Lorens z Urzędu Miejskiego w Piastowie. – Rozbudowa naszego LO i budowa hali sportowej w formule PPP to inwestycja jak wiele innych prowadzonych przez gminę, tylko z inną drogą jej realizacji. Polega ona na zrealizowaniu inwestycji celu publicznego przez podmiot prywatny, który finansuje wykonanie zadania. Podmiot publiczny spłaca następnie w ratach koszt tej inwestycji w uzgodnionych transzach budżetowych, rozłożonych na lata. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu mamy środki i możliwość równoległej realizacji kolejnych działań i inwestycji gminnych. Ponadto PPP pozwala na szybsze wdrożenie projektu, ponieważ to sektor prywatny ponosi odpowiedzialność za realizację inwestycji. W połączeniu z płatnościami stanowi to dla niego istotną zachętę do wykonania przedsięwzięcia w możliwie krótkim terminie, i co ważne dla nas, w oparciu o najnowsze technologie – dodaje.

Rozwiązanie pełne zalet

Dla Piastowa takie rozwiązanie jest idealne. Z punktu widzenia miasta – uczniowie zyskają niezbędne zaplecze do rozwoju, a koszt dla samorządu zostanie rozłożony na lata. To spore ułatwienie dla miasta. Kluczem jest znalezienie partnera, który podejmie się zadania. Wszystko będzie jasne po 8 marca, kiedy upłynie termin zgłoszeń zainteresowanych. Miasto, opierając się na doświadczeniach innych samorządów, wierzy w pozytywne zakończenie. – W Europie ten model współpracy partnera publicznego z prywatnym z powodzeniem jest stosowany od wielu lat. W Polsce przykładów inwestycji zrealizowanych przez samorządy w formule PPP również przybywa. Przykładowe to budowa poznańskiej spalarni śmieci, modernizacja oświetlenia miejskiego w Krakowie, termomodernizacja 17 szkół w Bytomiu i 10 obiektów oświatowych w Karczewie oraz wiele innych – podkreśla przedstawicielka piastowskiego urzędu.

Wiadomo, że nadrzędnym celem jest nowa jakość liceum Mickiewicza. Placówka przy ul. 11 Listopada 2A zostałaby rozbudowana i zyskała halę sportową oraz m.in. boisko. To poważna inwestycja, więc zapewne nie obędzie się bez utrudnień. – Jeśli chodzi o utrudnienia w funkcjonowaniu szkoły, to naturalnie nie można ich uniknąć. To duża inwestycja. Oczywiście dołożymy wszelkich starań oraz zobowiążemy do tego wykonawcę, by rozbudowa i budowa nowych obiektów przysporzyła uczniom i nauczycielom jak najmniej niedogodności. Obecnie jesteśmy na etapie procedury przetargowej wyłaniania wykonawcy zadania. To on następnie określi harmonogram prac i uzgodni z nami możliwości funkcjonowania szkoły – wyjaśnia Anna Lorens. – Uważamy, że piastowskie Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza zasługuje na to, by być szkołą nowoczesną. Zależy nam także na tym, by stało się wizytówką naszego miasta – podkreśla.