Hej kolęda, kolęda…

0
235

Uczniowie Ogniska Muzycznego im. Marii Szymanowskiej działającego w Ośrodku Kultury Okej w Brwinowie wystąpili z koncertem kolęd w Przedszkolu Samorządowym w Otrębusach.

Podczas koncertu wystąpili zarówno uczniowie gry na instrumentach – pianino, gitara, mandolina, saksofon, instrumenty perkusyjne – jak również uczestnicy zajęć wokalnych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiele przepięknych tradycyjnych, ale również współczesnych kolęd, które coraz śmielej wkradają się do sztywnego, nieco skostniałego repertuaru kolęd.

Młodzi muzycy uczą się grać w ognisku dopiero od dwóch lat, natomiast podczas koncertu pokazali, że potrafią już radzić sobie zarówno z instrumentem, jak i z tremą, która jest nieodłącznym towarzyszem artystów, zwłaszcza tych młodych.

Kolędy to szczególne pieśni sławiące narodziny Chrystusa. Zwyczaj śpiewania kolęd wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych Rzymian. Samo słowo kolęda wywodzi się od  łacińskiego „calendae”, którym Rzymianie nazywali początek każdego miesiąca. Kalendom towarzyszyły zabawy, tańce oraz śpiewanie. Składano sobie wówczas życzenia i obdarowywano prezentami.

To rzymskie świętowanie zostało zaadaptowane przez chrześcijan, dlatego w okresie Bożego Narodzenia śpiewamy kolędy, odwiedzamy rodzinę i znajomych, a także sprawiamy sobie prezenty.

Kolędowanie to wielopokoleniowa tradycja. Tworzy silną więź z rodziną, poczucie wspólnoty, dostarczają silnych wzruszeń. Jest to najmocniej zakorzeniona świąteczna tradycja. We współczesnych czasach, kiedy nie spotyka się już krążących po domach kolędników, a szopki zobaczymy już tylko w kościołach, kolęda jest wciąż żywa i powszechnie śpiewana.