Grodzisk Mazowiecki kończy 499 lat

0
123
Reklama

Grodzisk obchodzi swoje 499. urodziny. Data 22 lipca na stałe zapisze się w historii miasta. Jak to się zaczęło?

W 1522 roku król Zygmunt I Stary nadał wsi Grodzisko prawa miejskie. Był to początek Grodziska Mazowieckiego, który teraz znamy. Do 1928 roku miasto nosiło nawę Grodzisk.

W 1540 wioskę zniszczył pożar, w 1655 nastąpiło kolejne zniszczenie i wyludnienie miasta podczas najazdu szwedzkiego. W 1708 do Grodziska dotarła epidemia cholery, która wyludniła miasto tak, by w 1825 liczyło tylko 655 mieszkańców.

O powstaniu miasta krążą legendy. Według jednej z nich monarchowie przejeżdżali przez osadę Grodzisk jadąc na polowania do puszczy jaktorowskiej. Król, który był zmęczony polowaniem postanowił posilić się kubkiem wody z grodziskiego źródełka o nadzwyczajnym smaku. Zachwycony smakiem wody nakazał nadać osadzie rangę miasta.

Herb i rycerz Bogorii

Herb Grodziska Mazowieckiego wzorowany był na herbie rodowym Bogoria rodziny Mokronoskich, do którego należało miasto między XVII a XIX wiekiem. W uznaniu za waleczność i męstwo rycerza Bogorii w wojnie z Tatarami, król Bolesław Śmiały własnoręcznie wyciągnął z jego rannego ciała tatarskie strzały, które połamał i wręczył rycerzowi. W ten sposób nadał mu herb o nazwie Bogoria ze złamanymi strzałami, które do dzisiaj widnieją w herbie miasta.

Reklama

Czytaj również: Parking do końca roku?

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj