Grodzisk Folk Fest

0
299

W dniach 5-13 października w Grodzisku Mazowieckim odbywały się koncerty IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest, organizowanego przez Akademię Profil.

Inauguracyjne koncerty odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury. Jako pierwszy zagrał rodzinny duet Jorgos i Antonis Skolias, którzy zaprezentowali repertuar z płyty Kolos. Muzycy czerpią inspiracje z muzyki folkowej i tradycyjnej muzyki greckiej, wplatając elementy improwizacji. Wybitny wokalista i bardzo utalentowany perkusista tworzą niezwykły duet.

Woody Sez to nowojorski kwartet muzyków pełnych emocji, radości i pozytywnej energii, które od pierwszych dźwięków udzielają się publiczności. Występ tych utalentowanych artystów to nie tylko koncert, to spektakl.

12 października koncerty festiwalowe odbywały się w Poczekalni PKP. Tego dnia wystąpił kurpiowski męski kwartet Carniacy. Muzycy śpiewali tradycyjne pieśni kurpiowskie, ale też zabawiali kurpiowskimi dykteryjkami, a ponieważ kurpiowska gwara nie odbiega bardzo od języka potocznego, publiczność żywo reagowała na zabawne historyjki.

Tego dnia z nadprogramowym koncertem wystąpił hiszpański Dziecięcy Chór Fusió, wykonując kilka bardzo ciekawie zaaranżowanych utworów.

Na zakończenie z żywiołowym koncertem wystąpiła Orkiestra Taneczna Bonanza, która wykonuje polki, walce, oberki, fokstroty – tradycyjne utwory grane na podmiejskich zabawach od lat 30-tych do 60-tych. Koncert Bonanzy połączony był z potańcówką.

Ostatniego dnia koncerty odbywały się w nowo otwartej Mediatece. Koncert rozpoczął tanecznymi rytmami opartymi na tradycyjnej muzyce Górnego Śląska zespół Rube Świnye. Ponownie wystąpił też hiszpański Dziecięcy Chór Fusió.

Na zakończenie Grodzisk Folk Fest wystąpił zespół Chwila Nieuwagi. Zespół pochodzi z Rybnika i czerpie pełnymi garściami z… chyba wszystkiego co się da. Z folkloru Górnego Śląska, piosenki poetyckiej, ballad, jazzu, a podczas koncertu usłyszeliśmy utwory z płyty Morawska Brama, na której znalazły się piosenki Jaromira Nohavicy.

Zespół Chwila Nieuwagi okazał się znakomitym wyborem na zakończenie grodziskiego festiwalu.