GIS: Higiena najważniejsza

0
281
Reklama

Główny Inspektor Sanitarny wydał szereg komunikatów dotyczących rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Jak ustrzec się choroby i co zrobić w przypadku zarażenia?

Wirus SARS-CoV-2 zatacza coraz szersze kręgi i pokonuje kolejne granice. Dotarł również do Polski, co – jak zgodnie twierdzili eksperci – było kwestią czasu.

Główny Inspektor Sanitarny przygotował szereg wytycznych, które pomogą opanować rozprzestrzenianie się choroby. Najistotniejsze informacje dotyczą osób powracających z krajów, w których pojawiła się choroba – w szczególności Włoch, gdzie wystąpiło duże ognisko wirusa.

Jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywaliśmy w północnych Włoszech i zaobserwowaliśmy u siebie objawy takie, jak gorączka, kaszel czy duszności, powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną (powiat pruszkowski: tel. 22 759 88 28 lub w sytuacjach awaryjnych 798 498 471; powiat grodziski: tel. 22 755 57 76 lub 22 755 59 51). Jeśli po powrocie nie zaobserwowaliśmy objawów choroby, przez następne 14 dni powinniśmy kontrolować swój stan zdrowia. W przypadku wystąpienia objawów powinniśmy również skontaktować się z lokalnym sanepidem.

Reklama

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.

Niezależnie od tego, czy w ostatnim czasie podróżowaliśmy, powinniśmy przestrzegać zasad higieny, przede wszystkim często i dokładnie myć ręce i unikać dotykania twarzy. Bezwzględnie należy zasłaniać nos i usta przy kichaniu czy kasłaniu, a zużyte chusteczki higieniczne powinniśmy od razu wyrzucać do kosza, a następnie umyć dokładnie ręce.

Wiele osób w ostatnim czasie wyposażyło się w maseczki na twarz. Specjaliści przestrzegają jednak, że używanie takich masek nie chroni osób zdrowych przed zarażeniem. Maseczki mają sens w przypadku osób chorych – wówczas pomagają zapobiec zarażaniu innych – i osób opiekujących się chorymi, a więc najbliższych oraz personelu medycznego.

Wszystkie aktualne komunikaty są publikowane na stronie internetowej GIS: www.gis.gov.pl.

Reklama