reklama
Strona główna Grodzisk Maz. Gdziekolwiek jesteś – głosuj

Gdziekolwiek jesteś – głosuj

0

Już niebawem ruszymy na wybory prezydenckie. Podpowiadamy, jak można zagłosować poza miejscem zameldowania.

Dokładnie 28 czerwca Polacy będą decydować, kto przez najbliższe pięć lat będzie rezydował w Pałacu Prezydenckim. Już wiadomo, że to będą wyjątkowe wybory. Głosowanie będzie się odbywać w cieniu pandemii, przy zaostrzonym rygorze sanitarnym. Część wyborców będzie zmuszona pozostać tego dnia w domu z uwagi na kwarantannę. W dodatku po raz drugi w historii wolnych wyborów termin głosowania przypada w okresie wakacyjnym. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 2010 r., po katastrofie smoleńskiej. Druga tura wyborów odbyła się wówczas 4 lipca. Taki termin może oznaczać, że część z nas będzie już przebywać poza swoim okręgiem wyborczym. Co zatem powinniśmy zrobić, by móc wziąć udział w wyborach?

Głosowanie w innym lokalu wyborczym jest możliwe, o ile będziemy mieć przy sobie stosowne zaświadczenie. Aby je uzyskać, musimy wybrać się do urzędu miasta czy gminy właściwego dla naszego miejsca zameldowania. Należy to zrobić najpóźniej do 26 czerwca. Trzeba koniecznie pamiętać, że zaświadczenie pozwala na jednokrotny udział w głosowaniu. Jeśli więc dojdzie do drugiej tury wyborów, będziemy potrzebować odrębnego zaświadczenia. Kiedy już uzyskamy niezbędny dokument, musimy starannie go pilnować – zaświadczenie jest drukiem ścisłego zarachowania i nie ma możliwości wyrobienia duplikatu. Jeśli więc je zgubimy lub zostawimy w domu przed wyjazdem, nie będziemy mogli wziąć udziału w wyborach. Pamiętajmy także, że uzyskanie zaświadczenia jest równoznaczne ze skreśleniem z listy wyborców w miejscu zameldowania. Jeśli pobraliśmy dokument, ale ostatecznie będziemy chcieli oddać głos w naszym lokalu wyborczym, również musimy okazać zaświadczenie.

Dopisz się przez ePUAP

Nieco inaczej wygląda procedura dopisania się do spisu wyborców. Ta opcja została stworzona głównie z myślą o osobach bez stałego meldunku lub mieszkających poza miejscem zameldowania. Aby dopisać się do spisu, należy zgłosić taką chęć w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania najpóźniej do 23 czerwca. Możemy to również zrobić za pośrednictwem platformy ePUAP.

Osoby, które chcą głosować korespondencyjnie, musiały wyrazić taką wolę do wtorku 16 czerwca. Ten termin nie dotyczy jednak osób przebywających na kwarantannie czy izolacji domowej. Ci wyborcy mają czas do 23 czerwca. Jeśli zaś zostaniemy objęci kwarantanną po tej dacie, zamiar głosowania korespondencyjnego musimy zgłosić najpóźniej 26 czerwca.

Wybory to święto demokracji, w którym każdy z nas powinien wziąć świadomy udział. Dlatego warto dopilnować formalności, by przez przeoczenie nie pozbawić się prawa głosu w tej niezwykle ważnej sprawie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version