reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Gdzie zgłosić wyrzucane śmieci do lasu?

Gdzie zgłosić wyrzucane śmieci do lasu?

0
nielegalne wysypisko śmieci, śmieci, śmiecenie w lesie, odpady
fot. Pixabay

Coraz częściej mieszkańcy zgłaszają na forach dyskusyjnych nielegalne wysypiska śmieci. Gdzie zgłaszać takie miejsca?

Najczęściej wywóz śmieci odbywa się z udziałami firm, które specjalizują się w tym zakresie. Jednak coraz częściej bywa, że wszelkiego rodzaju nieczystości i odpady wywożone są przez osoby fizyczne, na własną rękę, w miejsca nieprzeznaczone do składowania śmieci. Miejscem, w którym najczęściej można znaleźć nielegalne składowiska są lasy, przydrożne rowy, miejsca niezamieszkane. Co zrobić w momencie, kiedy jest się świadkiem takiego czynu? Gdzie zadzwonić zgłaszając znalezione wysypiska?

Informacje o istniejących składowiskach śmieci można kierować do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędach Miejskich. Istnieje również możliwość skontaktowania się z właścicielem terenu, na którym znajduje się wysypisko.

Odkrywając dzikie wysypiska śmieci, można również zawiadomić Straż Gminną, Straż Miejską lub Policję. Te służby również mają obowiązek przyjęcia takiego zgłoszenia.

Czytaj również: Czarne punkty wodne – gdzie trzeba uważać z kąpielą?

Zdjęcie autorstwa Kelly Lacy z Pexels

Jeżeli wysypisko znajduje się na terenie Lasów Państwowych, należy zadzwonić do biura zarządzającego terenem Nadleśnictwa lub do Straży Leśnej. W momencie zgłoszenia należy podać jak najdokładniejszą lokalizację.

Niestety z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz oraz ilość sprzątanych śmieci. W 2019 roku zostało przeznaczonych na to niemal 20 mln złotych, a z leśnych okolic wywieziono ok. 108 tys. m3.

Wysypisk w lasach wciąż przybywa, ale stale rośnie liczba udanych interwencji, a co za tym idzie – ukaranych za śmiecenie.

Ponad 80 proc. śmieci, które znajdują się w lasach, to śmieci użytkowe: opakowania, stare opony, urządzenia AGD oraz meble.

Czytaj również: Przetarg na projekt grodziskiego łącznika unieważniony

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version