Fundusz Inwestycji Lojalnych?

0
295
Reklama

Jesienna pula środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiła w zdecydowanej większości do samorządów, w których władzę sprawuje Prawo i Sprawiedliwość. Samorządowcy zarzucają obozowi rządzącemu przydzielanie pieniędzy według partyjnej przynależności.

Rząd rozstrzygnął niedawno konkurs, w ramach którego samorządy mogły ubiegać się o dotacje z RFIL. To druga część środków na pomoc w walce ze skutkami pandemii. W pierwszej transzy rozdysponowano 6 mld zł, a podział środków był uzależniony od algorytmu. Drugi etap przyznawania środków przebiega w systemie konkursowym – samorządy składają wnioski, które następnie rozpatruje komisja. W skład komisji wchodzą przedstawiciele szefa rządu i trzech ministerstw. Właśnie ogłoszono wyniki pierwszej części konkursu, w której przyznano dofinansowania w łącznej kwocie 4,35 mld zł.

Już krótko po ogłoszeniu naboru wniosków część samorządowców krytykowała sposób organizacji konkursu za zbyt ogólne i niejasne kryteria. Pojawiały się obawy, że środki będą przydzielane uznaniowo. Krytyka nasiliła się po ogłoszeniu wyników. Okazuje się bowiem, że na samym Mazowszu spośród 21 powiatów, do których trafią rządowe środki, w 17 władzę sprawują samorządowcy związani z partią rządzącą. Podobnie wygląda sytuacja również w innych częściach kraju.

Wątpliwe kryteria

Wyniki konkursu wywołały oburzenie włodarzy pominiętych samorządów. W piątek odbyła się poświęcona tej kwestii konferencja prasowa z udziałem wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, wójta Nadarzyna Dariusza Zwolińskiego i burmistrza Piaseczna Daniela Putkiewicza.

W swojej wypowiedzi Zwoliński wyraźnie dał do zrozumienia, jakie – jego zdaniem – były faktyczne kryteria wyboru beneficjentów konkursu.

Reklama

– To, co najbardziej bulwersuje nas, samorządowców, to przede wszystkim brak jasnych, twardych kryteriów do oceny wniosków, jakie samorządy składały w ramach Funduszu Inwestycji Lojalnych… przepraszam… Lokalnych – mówił wójt Nadarzyna. – Właściwie jedynym kryterium były słowa premiera, który mówił, że te inwestycje powinny być ważne dla mieszkańców. Ja sobie nie wyobrażam, żeby jakikolwiek samorząd w kraju realizował inwestycję nieważną. Taka sytuacja braku jasnych, czytelnych kryteriów zdarzyła się chyba po raz pierwszy i to dało komisji konkursowej całkowitą dowolność w ocenie tych wniosków.

Wśród złożonych przez gminę Nadarzyn wniosków znalazł się m.in. projekt budowy nowego ośrodka zdrowia z oddziałem dla osób z ostrymi zaburzeniami oddechowymi. – To projekt na prawie 25 mln zł i ten projekt również nie znalazł uznania u naszych władz. Nie wiem, co jeszcze trzeba zrobić, żeby w dobie kryzysu z funduszu z tarczy antycovidowej otrzymać środki – mówił dalej Dariusz Zwoliński.

„To hipokryzja”

– Te kryteria, brak punktacji, brak rankingu, powodują, że mamy istotne podejrzenia co do sposobu dystrybucji tych środków – wtórował Zwolińskiemu Daniel Putkiewicz, burmistrz gminy Piaseczno, która również nie otrzymała dofinansowania na żaden z siedmiu złożonych w konkursie wniosków. – Jeżeli nie dostają ich samorządy uważane być może za zamożne, jak duże miasta czy gminy wianuszka podwarszawskiego, to wystarczy wskazać, że nasi mieszkańcy tak samo chorują i mają takie same problemy związane ze zwalczaniem epidemii, jak wszyscy inni – mówił Putkiewicz.  – Na 21 powiatów, które dostały dofinansowanie, przypadkowo pewnie w 17 z nich rządzą ekipy związane z partią rządzącą. Jeśli tak jest rzeczywiście i to było to kryterium, które było decydujące, to chciałbym tu wskazać pewną hipokryzję. Przy podziale środków unijnych prosimy, żeby nie zwracać uwagi na poglądy i politykę wewnętrzną. Natomiast na szczeblu krajowym rząd dystrybuuje środki zwracając uwagę na to, jakie mamy poglądy polityczne- podsumowuje Putkiewicz.

Z kolei wiceprezydent stolicy zwrócił uwagę, że sposób przydzielania funduszy jest próbą podzielenia samorządowców. – Irytuje nas to, że ta władza nie tylko chce nas skłócić, ale też pokazać palcem tych, którzy są nielojalni wobec Prawa i Sprawiedliwości. Rzeczywiście, można by było ukuć nazwę tego funduszu, że jest to Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych – podsumował Michał Olszewski.

Spośród złożonych przez samorządy gmin powiatów grodziskiego i pruszkowskiego, środki z programu otrzymają dwie – Żabia Wola (2 mln zł na rozbudowę OSP Żelechów) oraz Raszyn (2 mln na budowę OSP w Dawidach i 3 mln zł na budowę żłobka).

Wkrótce ma ruszyć nabór do kolejnej części konkursu. Tym razem do podziału będzie nieco ponad 1,5 miliarda złotych.

Czytaj również: Ulga podatkowa za oddanie osocza

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj