reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Formularz zastąpi lekarza?

Formularz zastąpi lekarza?

0
Adam Niedzielski, koronawirus, test, objawy, testy PCR

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło elektroniczny formularz, za pomocą którego możemy otrzymać skierowanie na test w kierunku COVID-19.

Podczas poniedziałkowej konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowej ścieżce testowania. – Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o samodzielną procedurę kwalifikacji na test w kierunku stwierdzenia koronawirusa. W tym celu trzeba będzie wejść na stronę gov.pl/dom. W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test – mówił Niedzielski.

Formularz składa się z kilku pytań dotyczących kontaktu z osobą zakażoną, występujących objawów i ewentualnych chorób współistniejących. Jeśli udzielone przez nas odpowiedzi wskażą wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem, następnym krokiem będzie przesłanie danych personalnych, które pozwolą konsultantowi skontaktować się z nami i wystawić skierowanie na test PCR. Usługa jest bezpłatna.

Czy formularz spełni swoje zadanie i odciąży lekarzy POZ, którzy dotychczas jako jedyni mogli wystawiać skierowania? Trudno to stwierdzić. Postanowiliśmy przetestować rządową ankietę. Poprosiliśmy o wypełnienie formularza również osobę, u której jakiś czas temu potwierdzono COVID-19. Jak się okazuje, nawet długotrwały kontakt z osobą zakażoną nie jest według rządowej ankiety wskazaniem do wystawienia skierowania. Nawet, jeśli występują u nas takie objawy jak gorączka, ból mięśni czy duszności.

Tak ścisły algorytm z pewnością nie pomoże zwiększyć skali testów przeprowadzanych w naszym kraju. Wciąż pod tym względem plasujemy się w ogonie Europy. Mniej testów niż Polska wykonują bowiem tylko Bułgaria, Bośnia i Hercegowina oraz Ukraina.

AKTUALIZACJA

Po tym, jak media lokalne i ogólnopolskie zwróciły uwagę na działanie formularza, ministerstwo zapowiedziało modyfikację algorytmu. Uzyskanie skierowania za pośrednictwem strony ma być łatwiejsze i szybsze.

Czytaj także: Od poniedziałku lockdown Mazowsza

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version