reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów FLIRT Kolei Mazowieckich

FLIRT Kolei Mazowieckich

0
Fot: Koleje Mazowieckie/Mat. prasowe

Do floty Kolei Mazowieckich dołączył dwudziesty FLIRT. Jest to z kolei drugi z odebranych w ramach III umowy pojazd, który będzie kursować na trasie między Mińskiem Mazowieckim i Skierniewicami. 

Nazwa pojazdu to akronim od nazwy Szybki, Lekki, Nowoczesny Pojazd Regionalny (w języku niemieckim: Flinker Leichter Innovativer Regional Triebzug).

Wykonawcą pociągów nowej generacji typu FLIRT jest firma Stadler Polska. Pierwsza umowa z wykonawcą a KM, na zakup 6 pojazdów, została podpisana w maju 2018 r., a druga, na kolejne 12 – w marcu 2019 r.

– Dzięki umowie zawartej z firmą Stadler mamy już kontrakty na łącznie 30 nowoczesnych pojazdów FLIRT. Zakup tego taboru zdecydowanie poprawia ofertę przewozową Kolei Mazowieckich, 12 pojazdów obsługuje już połączenia na liniach z Celestynowa, Łowicza oraz Działdowa. Po zakończeniu wszystkich dostaw komfort podróżowania koleją na Mazowszu będzie jeszcze wyższy, a oferta połączeń bogatsza – powiedział Robert Stępień, prezes zarządu i dyrektor generalny KM.

Szacunkowa wartość umowy wykonawczej na 12 ETZ wynosi blisko 398 mln zł brutto. Na realizację zawartej umowy Koleje Mazowieckie otrzymały dofinansowanie z POIiŚ 2014-2020 w wysokości 126,05 mln zł. W cenie jest nie tylko zakup nowych pociągów, ale także przeszkolenie pracowników oraz usługi serwisowe.

FLIRT ma cztery wagony (A, B, C i D) i 75 metrów długości. W środku pojazdu znajduje się nowoczesne, bogate wyposażenie. Mają one łącznie 212 miejsc siedzących. Oprócz wygodnych foteli są miejsca na wózki dziecięce, rowery i duży bagaż. Pojazdy są klimatyzowane i mogą poruszać się z prędkością do 160 km/h. W każdym pojeździe zabudowano po jednej toalecie dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W pojazdach mamy bardzo przejrzysty i nowoczesny system informacji pasażerskiej. FLIRT jest pojazdem bardzo cichym.

Czytaj również: 21 projektów do realizacji w budżecie obywatelskim

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version