reklama
Strona główna Aktualności Flaga Mazowsza dla wszystkich

Flaga Mazowsza dla wszystkich

0
flaga Mazowsza, województwo mazowieckie, Adam Struzik, Urząd Marszałkowski, sejmik mazowiecki
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Radni sejmiku wojewódzkiego zmienili przepisy dotyczące wykorzystywania flagi województwa. Teraz jej wizerunek mogą wykorzystywać wszyscy mieszkańcy regionu. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych.

Większość z nas zna herb miasta czy gminy, ich barwy czy symbolikę. Kiedy jednak przychodzi do symboli wojewódzkich, okazuje się, że mało kto jest z nimi zaznajomiony. Flaga województwa jest bodaj najmniej znanym spośród symboli narodowych czy regionalnych. Trudno się dziwić – wizerunek białego orła na czerwonym tle kojarzy nam się bardziej z godłem Polski niż z symbolem Mazowsza. Tymczasem właśnie tak prezentuje się nasza flaga: prostokątny płat tkaniny w kolorze czerwonym, o stosunku szerokości do długości wynoszącym 5:8, z umieszczonym po lewej wizerunkiem orła srebrnego (białego) o dziobie i szponach złotych. – Estetyka flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Teraz władze województwa postanowiły wziąć się za popularyzację mazowieckich symboli. Podczas ostatniej sesji sejmiku zmieniono przepisy dotyczące wykorzystania flagi. Będzie mogła ona być  wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także – po uzyskaniu zgody zarządu województwa – umieszczona na przedmiotach przeznaczonych do handlu.

Czytaj także: Wypalanie traw – dramatyczne skutki

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza marszałek Adam Struzik. – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Flaga województwa mazowieckiego to flaga nam najbliższa. Pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy i nauki. Od teraz flaga będzie mogła nam towarzyszyć na co dzień –podkreśla. W podobnym tonie podjętą przez radnych sejmiku decyzję komentuje Krzysztof Skolimowski, przewodniczący komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego Mazowsza. – Nasze działania są krokiem w kierunku integracji i identyfikacji mieszkańców ze swoim regionem. Chcemy, aby wszyscy Mazowszanie, jako wspólnota mazowiecka czuli więź, dlatego bardzo się cieszę z przyjęcia tej uchwały – dodaje.

Władze Mazowsza liczą, że udostępnienie flagi do powszechnego użytku zwiększy jej rozpoznawalność i pomoże w promocji województwa – Zachęcam więc do jej eksponowania i wywieszania. To piękny symbol silnego województwa i nas wszystkich – mieszkańców Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version