Festiwal Otwarte Ogrody

0
619
Reklama

Już w najbliższy weekend odbędzie się Festiwal Otwarte Ogrody, na którego kolejną edycję z niecierpliwością czekają mieszkańcy podwarszawskich miast-ogrodów oraz wielu gości z okolicznych miejscowości.

Festiwal Otwarte Ogrody po raz pierwszy zorganizowany został w Podkowie Leśnej w 2005 roku, w 80. rocznicę powstania miasta. Bardzo szybko do Podkowy dołączyły inne miasta-ogrody – Brwinów, Milanówek, Komorów, Konstancin, Józefów, Zalesie Dolne. Pomysłodawcami festiwalu byli Magdalena Prosińska oraz Łukasz Willman. Największą zaletą festiwalu jest włączenie się w organizację mieszkańców, którzy w te dni otwierają swoje ogrody, zapraszając na organizowane w niezwykłej scenerii spotkania ze sztuką wszelaką. Każdy, kto ma dobry pomysł na atrakcyjną wystawę, prezentację, warsztaty, koncert, czy inne działanie, może liczyć na pomoc i wsparcie organizatorów. Efekt takiego wspólnego działania przerasta wyobraźnię.

W tym roku Festiwal Otwarte Ogrody odbędzie się w Brwinowie w dniach 8-9 czerwca. Podczas tegorocznej edycji kulturalne atrakcje będą odbywały się w prywatnych ogrodach, w dworku Zagroda, w Bibliotece w Otrębusach, a nawet na kortach tenisowych. W programie znajdziemy wiele atrakcji – spotkania ze sztukami plastycznymi, z ceramiką, dobrą książką, muzyką i tańcem klasycznym. W dworku Zagroda królował będzie teatr. W sobotę odbędzie się tutaj VIII Przegląd Małych Form Teatralnych, natomiast w niedzielę, w improwizowanym spektaklu „Apaszem Stasiek był”, zobaczymy niedawno powstały spontanicznie Teatr Na Klepce Dębowej Na Wysoki Połysk, wspierany wokalnie przez Chór Wydartych Domom Kur.

Festiwal Otwarte Ogrody w Milanówku rozpoczyna się tradycyjnie wieczornym koncertem. W tym roku organizator FOO – Milanowskie Centrum Kultury zaprasza do ogrodów restauracji Blueberry Duck na koncert zespołu Jazzpospolita.

Reklama

Pozostałe atrakcje będą odbywały się w sobotę i niedzielę. Jak zwykle w Milanówku, propozycji jest tak wiele, że trudno będzie zajrzeć do każdego z trzydziestu ogrodów. Oferta wydarzeń kulturalnych jest wyjątkowo bogata – spotkania plastyczne dla dorosłych i dzieci, warsztaty, spotkania dyskusyjne, wystawy, koncerty. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się spotkanie z grodziską olimpijką Luizą Złotkowską, której początki kariery związane są z Milanówkiem.

Ponieważ ten rok jest rokiem Stanisława Moniuszki, festiwal zakończy koncert pieśni Stanisława Moniuszki zatytułowany „Po nocnej rosie”. W ogrodzie Galerii Ars Longa usłyszymy milanowskiego słowika, czyli  Justynę Reczeniedi, oraz Jakuba Milewskiego.

Po tym artystycznym maratonie mamy tydzień na regenerację, bo już w kolejny weekend do Otwartych Ogrodów zaprasza Podkowa Leśna.

Reklama