Festiwal archeologiczny ARTEfakty

0
164

Mieszkańców Pruszkowa czeka podróż w czasie, a to za sprawą festiwalu archeologicznego ARTEfakty, który organizuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy. Pierwsze z cyklu wydarzeń już 2 sierpnia.

Odkrywanie przeszłości jest fascynującą podróżą. Pozwala poznać i zrozumieć, jak zmieniał się świat, a wraz z nim funkcjonowanie człowieka. Festiwal ARTEfakty daje możliwość wyprawy w czasie i odkrycia zwyczajów starożytnych mieszkańców dzisiejszego Mazowsza. Będzie to długa podróż, bo trwająca aż pięć niedziel – od 2 do 30 sierpnia. Każde wydarzenie będzie rozpoczynało się o godz. 11.00 i potrwa do 17.00.

Motywem przewodnim tegorocznych, trzecich już ARTEfaktów będzie starożytne tkactwo. Bogate zbiory Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego pozwolą zabrać zainteresowanych w fascynujący świat produkcji włókienniczej. Mieszkańcy będą mogli poznać technikę tworzenia i jej zmiany na przestrzeni dziejów, aspekty ekonomiczne, a także znaczenie tkanin w wierzeniach i mitologii.

Z pewnością nikt nie będzie mógł narzekać na nudę. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: wystawy, rekonstrukcje, spektakle, opowieści, pokazy i zajęcia warsztatowe. ARTEfakty to potężna dawka wiedzy o przeszłości przekazana w ciekawy i przystępny sposób. Wstęp na wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny.

2 sierpnia zaplanowano spektakl dla dzieci „Tkaczka Chmur” (godz.11.15), zaś o 12.00 odbędzie się prelekcja o Eleonorze Plutyńskiej – dostępna będzie również wystawa poświęcona jej osobie. Na stanowiskach rekonstruktorskich poznamy tajniki obróbki wełny i roślin włóknistych. O 15.00 zaplanowano spektakl dla młodzieży i dorosłych o tkaniu i tkaczkach z różnych kultur „Opowieści utkane z kobiecej siły”. Ponadto, na uczestników wydarzenie będzie czekała wystawa „Przedświt”.

Czytaj również: Atrakcje na Wakacje – co warto zwiedzić, gdzie warto zjeść?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię