E-skierowania obowiązkowe od 8 stycznia

0
278
Reklama

Od jutra skierowania będą w Polsce wystawiane tylko w postaci elektronicznej. Ma to być duże ułatwienie dla placówek i ich pacjentów.

Poza e-receptami i e-zwolnieniami, także e-skierowania będą już obowiązkowe. To nowe rozwiązanie, ma umożliwić w pełni elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu jego wystawienia do chwili realizacji. Pilotaż e-skierowania rozpoczął się już w październiku 2018, i trwał do 30 września 2019. Obecnie podjęto decyzję, że cyfrowa wersja dokumentu pozostanie z nami na stałe i będzie obowiązkowa we wszystkich placówkach.

Wystarczy kod

Od 8 stycznia 2021 roku lekarze będą wystawiać e-skierowania, korzystając z dostępnych im systemów informatycznych. Dokumenty wydawane w postaci czterocyfrowego kodu, będą stanowić cyfrową wersję dotychczasowych papierowych skierowań. Otrzymamy je zarówno na leczenie szpitalne, i do poradni specjalistycznej. Będą one dostępne także na badania diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ale również kolonoskopia, gastroskopia czy badania medycyny nuklearnej.

Czytaj także: Powiat pruszkowski – gdzie się zaszczepimy?

Duże ułatwienie

E-skierowanie ma ułatwić pacjentom rejestrację. Nie można go zgubić i nie trzeba już w ciągu dwóch tygodni dostarczać papierowego oryginału dokumentu. Nie będzie trzeba również wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu. Dodatkowo sama rejestracja, czy w poradni specjalistycznej czy w szpitalu, może się odbywać przez telefon. Wystarczy podać czterocyfrowy kod, który otrzymaliśmy poprzez SMS albo numer PESEL. Wtedy nasze e-skierowanie będzie zarejestrowane. Osoby niekorzystające z telefonów komórkowych ani internetowego konta pacjenta, mogą poprosić o papierowy wydruk skierowania.

Nie można zmienić placówki

Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej. Oznacza to, że jeżeli chcielibyśmy zadzwonić do innej poradni i chcielibyśmy tam zarejestrować nasze skierowanie, to nie będzie możliwe. E-skierowanie będzie bowiem zarejestrowane w tej placówce, w której po raz pierwszy podaliśmy nasz kod. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia jednak, że dzięki temu zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku ośrodków na podstawie jednego skierowania.

Reklama

Czytaj także: Powiat grodziski – gdzie się zaszczepimy?

Internetowe Konto Pacjenta

Żeby w pełni korzystać z nowych cyfrowych usprawnień dla pacjentów Narodowego Funduszu Zdrowia należy założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Rejestracja nie jest trudna i wymaga jedynie aktywnego profilu zaufanego. Na IKP można w prosty sposób śledzić swoją historię leczenia. Dodatkowo sprawdzać recepty, historię wizyt, czy też upoważnić bliską osobę do wykupienia leków z e-recepty. Na tym samym portalu odebrać można również wynik testu na koronawirusa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj