reklama
Strona główna Społeczeństwo Dzisiejsze decyzje, jutrzejszy zawód

Dzisiejsze decyzje, jutrzejszy zawód

0

Szybko zmieniający się świat, a co za tym idzie rynek pracy, nie ułatwia podejmowania decyzji o wyborze ścieżki kształcenia.

Kolejna reforma edukacji zmusza młodych ludzi do podjęcia decyzji o wyborze swojej ścieżki zawodowej już w wieku 14-15 lat. Obecni ósmoklasiści za chwilę będą musieli zdecydować, do jakich szkół średnich chcą aplikować. Ten wybór w dużej mierze zawęża możliwości wyboru kolejnych etapów kształcenia. Choć nadal w Polsce znakomita większość uczniów wybiera licea ogólnokształcące, od wielu lat są one mocno sprofilowane. Oznacza to, że wybierając np. profil matematyczno-informatyczny mamy skromne szanse startować na medycynę. Dlaczego? Bo kierunki medyczne przy rekrutacji będą oczekiwać od abiturientów matury na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii. Tymczasem na profilu mat-info przedmioty te będą traktowane jako kształcenie uzupełniające i ograniczą się do podstawowych informacji. Oczywiście można przygotowywać się prywatnie i maturę zdać z dowolnie wybranych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że część przedmiotów jest obowiązkowa, dlatego dokładając sobie dodatkowe, zwiększamy sobie obciążenie, również finansowe, jeśli będziemy musieli skorzystać z korepetycji.

Mając 15 lat trudno realnie ocenić swoje szanse na pracę w wymarzonym zawodzie. Zwłaszcza, że od rozpoczęcia szkoły średniej do ukończenia studiów minie blisko 10 lat. Tymczasem dzisiejsze zapotrzebowanie rynku na pracowników w określonym zawodzie może zostać do tego czasu zaspokojone. Dlatego dziś coraz częściej mówi się o kształtowaniu raczej pewnych uniwersalnych kompetencji niż wąskie specjalizowanie. W ten sposób młody człowiek, który za klika lat wejdzie na rynek pracy, będzie elastyczny i gotowy do podjęcia pracy niekoniecznie idealnie odpowiadającej wykształceniu. Na pewno warto przemyśleć swoją decyzję i postawić na wybór takiego kierunku, który nie tylko będzie ciekawy, ale zwiększy szansę na przyszłe zatrudnienie. Młodzi ludzie na pewno potrzebują więc pomocy rodziców przy podejmowaniu tak ważnej decyzji.

Exit mobile version