Dworek Bacciarellich w Kaskach z dotacją na remont

0
54
Reklama

Dworek Bacciarellich w Kaskach przejdzie modernizację. Powiat otrzymał niedawno dotację na remont zabytkowej rezydencji.

Jeszcze do niedawna dwór w Kaskach niszczał w zapomnieniu. Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku w miejscu drewnianego dworku, który – jak podają źródła – istniał jeszcze w 1760 roku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Szymanowskich; tu przyszedł na świat Józef Szymanowski – poeta, poseł na sejm i członek Najwyższej Rady Narodowej w insurekcji kościuszkowskiej.

O samym dworku wiemy niewiele. Nie znamy jego architekta. Posiadłość wielokrotnie zmieniała też właścicieli. Majątek należał m.in. do rodziny Bacciarellich – stąd też wzięła się jego potoczna nazwa. Po II wojnie światowej w dworku urządzono szkołę podstawową. W latach 60. znajdowała się tu kawiarnia, w której urządzano potańcówki. W latach 90. majątek przeszedł w prywatne ręce. Od tamtej pory opustoszał i stopniowo popadał w ruinę. Kilka lat temu spłonął dach. Dworek doraźnie zabezpieczono, wiadomo jednak, że renowacja zabytku staje się kwestią coraz bardziej palącą. Obecnie pieczę nad dworkiem Bacciarellich sprawuje fundacja Legart.

Na renowację dworku Bacciarellich udało się pozyskać 150 tys. złotych dofinansowania z funduszy Mazowsza. Z pomocą województwa odtworzono już więźbę dachową, wymieniana jest także stolarka okienna i drzwiowa. Docelowo dach ma także zyskać nowe pokrycie.

Samorząd Mazowsza sukcesywnie dofinansowuje renowację cennych zabytków. W naszym regionie dotację otrzymała także renowacja brwinowskiego pałacu Wierusz-Kowalskich. Wojewódzkie środki zasilą także remont Pałacyku Sokoła w Pruszkowie.

Reklama

– W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane na obiektach zabytkowych przeznaczmy rekordowe ponad 12 mln zł. Ale po liczbie wniosków wiemy, że potrzeby są ogromne. I mimo że wciąż jest wiele do zrobienia to buduje, że jest tak wielu, którym zależy na zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego czy to architektonicznego czy malarskiego dla przyszłych pokoleń – mówił podczas spotkania z beneficjentami programu wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk.

Czytaj również: Dworzec w Milanówku przejdzie modernizację

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj