Drugie życie Austerii

0
2395
Reklama

Budynek raszyńskiej Austerii z zewnątrz prezentuje się jak nowy. To efekt przeprowadzonej modernizacji. Gmina liczy, że na drugą część renowacji uda się pozyskać dofinansowanie.

Przez wiele lat Austeria, znajdująca się przy Al. Krakowskiej nieopodal kościoła św. Szczepana, stała opuszczona i zaniedbana. Obiekt jest pod ochroną konserwatora zabytków. Włodarze gminy Raszyn prowadzili szereg działań, aby możliwa była modernizacja Austerii. Przygotowano obszerną dokumentację, która zakłada adaptację obiektu na potrzeby lokalnej społeczności. Od części formalnej do czynów droga nie zawsze jest prosta, ale konsekwencja przyniosła efekt. W 2017 roku gmina podpisała umowę na modernizację budynku. Warto wspomnieć, że Raszyn otrzymał dofinansowanie na ten cel w kwocie 3,1 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dzisiejszy wygląd Austerii to najlepszy dowód, że wysiłek się opłaca. Budynek zmienił się nie do poznania. Obiekt zyskał nową elewację, a także zamontowano ogrzewanie oraz instalacje  elektryczną i wodną. – Modernizacja Austerii to jedna z naszych kluczowych inwestycji. To obiekt o znaczeniu historycznym, który jest jednym z kluczowych elementów krajobrazu Raszyna. Cieszymy się, że udało się odrestaurować obiekt, ale to nie koniec naszych działań – mówi nam Michał Kucharski, zastępca wójta gminy Raszyn.

Raszyński urząd ma plany dotyczące wykorzystania odnowionego budynku Austerii. W przyszłości miałoby się mieścić tam Centrum Integracji Społeczno-Kulturalnej Seniora, amfiteatr, plac dla dzieci, strefa sportowa w parku. Najpierw jednak druga część renowacji. – Chcemy podjąć kolejne działania związane z modernizacją Austerii. Liczymy na dofinansowanie zewnętrzne, które nam w tym pomoże. Apelujemy o wsparcie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Mamy projekt z pozwoleniem na budowę. Jesteśmy gotowi do działania, czekamy na ogłoszenie konkursu – podaje Michał Kucharski.

Reklama
Reklama