Dożynkowa tradycja

0
325

W podzięce za tegoroczne plony, oraz prosząc o dobre plony w roku następnym, w jedną z niedziel września organizowane są dożynki. Grodziskie dożynki powiatowo-gminne odbyły się w czwartą niedzielę września.

Święto dożynkowe rozpoczęło się otwarciem Jarmarku Produktów Regionalnych. Na wielu stoiskach oferowane były produkty wytwarzane przez małe lokalne firmy z całej Polski. Różnego rodzaju produkty pszczele – miody, propolis, pyłek, wyroby z wosku, a także wędliny, sery, dżemy i pieczywo to szeroka oferta produktów spożywczych, często wyrabiana według tradycyjnych, oryginalnych receptur. Nowością było piwo z małych regionalnych browarów o niespotykanym, często bardzo wyszukanym smaku.  Bogata oferta wyrobów rzemieślniczych i rękodzieła artystycznego, takich jak: wyroby wikliniarskie, rzeźba, biżuteria, filc, przyciągały uwagę swoim pięknym wzornictwem.

O godzinie 14.00 na scenie rozpoczęła występy Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Tomasza Kirszlinga, działająca przy Centrum Kultury w Grodzisku. Przed sceną swoje umiejętności prezentował zespół mażoretek które popisywały się synchronicznym układem choreograficznym, połączonym z żonglerką. Ubrane w paradne mundury prezentowały się znakomicie.

Po występie młodzieży, alejkami targowiska przeszedł korowód, w którym znaleźli się włodarze miasta i powiatu, władze gmin, sołtysi, a na ich czele starostowie tegorocznych dożynek – Agnieszka Wiśniewska i Tomasz Piekutowski. Marszowy rytm nadawała prowadząca korowód Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Po przywitaniu uczestników przez starostę grodziskiego Marka Wieżbickiego, rozpoczęła się polowa msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. biskup Piotr Jarecki.

Po uroczystościach religijnych rozpoczął się towarzyszący dożynkom Piknik Zbożowy, podczas którego promowane były dania z udziałem zbóż, połączone z  degustacją żurku na żytnim zakwasie, kaszotto, placuszki, pierogi, czy też tradycyjna, piknikowa pajda chleba ze smalcem, która ostatnio przeżywa swoją drugą młodość.

Przed estradą prezentowane były wieńce dożynkowe, pracowicie uwite przez grodziskie sołectwa. Niektóre z nich formą nawiązywały do symboli religijnych, inne do patriotycznych lub po prostu miały być piękne.

Wieczorem wystąpił Maciej Klociński z zespołem, który zaprezentował piosenki w stylu retro. Gwiazdą wieczoru była również bardzo lubiana przez mieszkańców Eleni.

Po koncertach zespół 4 Kiery zaprosił wszystkich na dożynkową potańcówkę.