Dotacje na wymianę kotłów

0
83
Reklama

Do końca października mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego mogą składać wnioski o dotacje na wymianę pieca z węglowego na gazowy lub elektryczny, albo o dotacje na wykonanie przyłącza do sieci gazowej.

Dotacja na zakup pieca może sięgać nawet 6 tys. złotych i stanowi 70 proc. jego wartości. W wypadku przyłącza gazowego od skrzynki do budynku mieszkalnego kwota jest stała i wynosi 2 tys. zł.

– Tylko w tym roku wpłynęło ponad 180 wniosków dotyczących pieców, a łączna liczba od 2016 r. to ponad 800 wniosków – mówi Inspektor Łukasz Wiśniewski z UM.

Jak dostać dotację?

Procedura jest prosta: składamy wniosek z załącznikami w Urzędzie Miejskim. Po podpisaniu umowy z urzędem mieszkaniec na nabycie pieca i przedstawienie faktury ma czas do końca listopada. Zwrotu za poniesione koszty zakupu może się spodziewać w ciągu miesiąca po złożeniu faktury potwierdzającej zakup.

– Ponieważ pan burmistrz Grzegorz Benedykciński podjął decyzję o kolejnym naborze wniosków na rok 2022, jeśli mieszkaniec nie zdąży do końca października ze złożeniem wniosku, może go złożyć już od 3 stycznia 2022 r.  W tym dniu urząd rozpocznie przyjmowanie wniosków na dotacje, które będą przyznawane w przyszłym roku – dodaje Łukasz Wiśniewski.

Reklama

Piec można kupić wszędzie i każdej firmy. Faktura musi być jednak z 23% VAT i obejmować zakup tylko pieca oraz być wystawiona na nazwisko właściciela  i adres obiektu, w którym piec będzie wymieniony lub wykonane będzie przyłącze do sieci gazowej.

Dbamy o powietrze!

Rada Miejska pierwszy raz w październiku 2016 r. podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielenia dotacji celowej na zadanie służące ochronie powietrza polegającej na zmianie ogrzewania węglowego na proekologiczne. Następnie w listopadzie 2019 r. podjęto uchwałę o wydłużeniu możliwości składania wniosków dla mieszkańców.

Dzięki tym działaniom przez 5 lat udało się wymienić ponad 800 starych pieców  węglowych na nowe gazowe i elektryczne za łączną kwotę ponad 3,5 mln zł.

W 2020 roku Miasto podjęło decyzję o pomocy mieszkańcom polegającej na dotacji do przyłącza gazowego. Przez 2 lata przyłączonych do sieci gazowej zostało ponad 100 posesji za kwotę 240 tys. zł.

Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie grodziskiego magistratu oraz w wydziale ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim przy ul. T. Kościuszki 12a.

Czytaj również: Grodziski park zyska patronkę

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj