Dofinansowanie na parkingi

0
434

Wspólne działanie przynosi efekty. Ponad 19 mln zł trafi do sześciu gmin partnerskich: Michałowic, Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Sulejówka i Żyrardowa. Celem jest budowa parkingów „Parkuj i Jedź”.

Deficyt miejsc postojowych jest bolączką wielu miast i mniejszych miejscowości. Kierowcy liczą na powstanie nowych parkingów, ale wiadomo, że inwestycja ta niesie ze sobą spore koszty. W tym wszystkim należy pamiętać o środowisku. Żyjemy w czasach, gdzie na każdym kroku jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia. Dlatego tak cenną inicjatywą jest tworzenie nowych parkingów typu „Parkuj i Jedź” przy dworcach kolejowych czy przystankach. Dzięki temu można zostawić samochód, przesiąść się do pojazdów komunikacji miejskiej. Wygoda i troska o środowisko.

Na wspólne ubieganie o środki w ramach konkursu RPMA „Przejście na gospodarkę niskoemisyjną” postawiło sześć gmin: Michałowice, Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Sulejówek i Żyrardów. Wniosek samorządów przeszedł ocenę formalną. Co więcej – wygrał cały konkurs. Samorządowcy mogą się cieszyć, bo wartość dofinansowania to 19,2 mln zł. Ostatnim akcentem związanym z całą procedurą będzie podpisanie stosownych umów.

Wiadomo, że w Pruszkowie planowana jest budowa parkingu przy ul. Pawiej. Ma pojawić się tam 110 miejsc, w tym sześć dla osób niepełnosprawnych. Jako że coraz chętniej jeździmy rowerami, projekt uwzględnia konieczność budowy wiaty. Drugi z parkingów powstanie przy ul. Sadowej. Tam planowane jest 27 miejsc (jedno dla osób z niepełnosprawnościami). Miasto może liczyć na 3,5 mln zł na realizację działań związanych z „Parkuj i Jedź”.

Po powstaniu parkingu w pobliżu Urzędu Gminy Michałowice w Regułach, samorząd planuje wyremontować teren przy ul. Ceglanej w Komorowie. Ponadto, zmieni się oblicze parkingu przy ul. Kolejowej w Komorowie. Obecnie pojazdy zatrzymują się tam „na dziko”.