Dni Brwinowa

0
347
Reklama

Tegoroczne Dni Brwinowa były szczególne, głównie z uwagi na okrągłą 80. rocznicę Bitwy pod Brwinowem. Program święta miasta był bardzo atrakcyjny, dlatego wzięło w nim udział wielu mieszkańców.

Obchody rozpoczęły się 12 września, w rocznicę Bitwy pod Brwinowem, uroczystościami na Cmentarzu Parafialnym. Na początek zgromadzeni uczestniczyli w mszy polowej w intencji poległych w Bitwie pod Brwinowem, odprawionej przy kaplicy Marylskich. W uroczystościach wzięli udział ważni goście z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem na czele. Pojawili się również brwinowscy samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Brwinowem Trzebiatowa, kombatanci oraz mieszkańcy Brwinowa.

Po nabożeństwie wszyscy przeszli pod groby poległych żołnierzy, gdzie w asyście wojskowej przebiegała dalsza część uroczystości. Jako pierwszy z okolicznościowym przemówieniem wystąpił burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński. Głos zabrał również minister Mariusz Błaszczak, po którym wystąpili również zaproszeni goście.

Ku czci zabitych żołnierzy odbył się apel poległych wraz z salwą honorową. Po uroczystym apelu, przedstawiciele delegacji złożyli wieńce i wiązanki oraz zapalili znicze.

Reklama

W piątek 13 września, w sali brwinowskiej OSP, otwarta została wystawa „Brwinowski wrzesień”, na której na kilkunastu planszach prezentowane były materiały opowiadające o bitwie z 12 września, jej dowódcach, historii 36. pułku Legii Akademickiej, a także o losach mieszkańców i początkach okupacji w mieście.

W sobotę przed południem odbyło się VIII Narodowe Czytanie. Tym razem czytana była „Katarynka” Bolesława Prusa oraz „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, zaś jako miejsce wybrano Galerię Pomysłów Pasja w Kaniach.

Sobotnie popołudnie było poświęcone rozrywce podczas pikniku, który odbywał się na placu przy ul. Piłsudskiego. W alejce ustawione zostały stoiska organizacji samorządowych, gdzie można było zapoznać się z ich działalnością. Tego dnia odbywały się również zawody strongman, z gwiazdami Sławomirem Toczkiem oraz Jarosławem Dymkiem.

Wieczór był czasem na koncerty. Zagrały trzy zespoły – Blues Fathers, Sunday After oraz Rock Union. Na zakończenie wieczoru wystąpiła gwiazda święta miasta – zespół Perfect, który przyciągnął ogromną rzeszę publiczności. Perfect jak zwykle zagrał znakomity koncert, podczas którego usłyszeliśmy zarówno evergreeny, które wszyscy znamy chyba na pamięć, jak też wiele nowych kompozycji, zespół jest bowiem wciąż w doskonałej kondycji twórczej, nie musi więc poprzestawać na odcinaniu kuponów od zdobytej popularności. Jako support przed koncertem Perfectu wystąpił Chór Wydartych Domom Kur, oczywiście z piosenką z repertuaru gwiazdy.

W niedzielę, również na placu przy ul. Piłsudskiego odbyła się rekonstrukcja Bitwy pod Brwinowem, tym razem z udziałem Messerschmitta. Widowiskowy pokaz zakończył tegoroczne obchody święta miasta.

Reklama