reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Czy zostaną wprowadzone obostrzenia dla niezaszczepionych?

Czy zostaną wprowadzone obostrzenia dla niezaszczepionych?

0
obostrzenia, obostrzenia dla niezaszczepionych, szczepienia COVID-19, gdzie się zaszczepić, szczepionki covid-19, szczepienia koronawirus
Zdjęcie: Spencer Davis/Pixabay

W ostatnim czasie odnotowuje się wzrost kluczowego wskaźnika epidemicznego „R”. Oznacza to, że w niedługim czasie może czekać nas kolejna fala zakażeń koronawirusa.

Współczynnik „R” oznacza wskaźnik reprodukcji wirusa. W Polsce zbliża się do niebezpiecznej granicy. Jego wartość przekazuje informacje o tym, ile kolejnych osób może zakazić jedna osoba z koronawirusem. Wartość wyższa niż jeden oznacza, że epidemia znajduje się na wnoszącej fali. Szef GIS przekazał w ostatnich dniach, że współczynnik „R” w naszym kraju wynosi obecnie 0,9. Kilka dni temu jego wartość wynosiła 0,6. Czy czekają nas kolejne obostrzenia?

– Obserwujemy w tej chwili pewne załamanie współczynnika R, co może świadczyć, że może nastąpić zmiana trendu. Mamy to pod nadzorem – komentował Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Niewielka ilość przypadków koronawirusa nie spowoduje, że epidemia wygaśnie.

Obostrzenia dla niezaszczepionych

Dzisiaj tj. 16.07 w Polsce mamy 32,4 mln zaszczepionych osób z czego 15,9 mln przyjęło drugą dawkę. To daje 41,8 proc. populacji po pełnym szczepieniu.

Niebezpieczeństwo czwartej fali koronawirusa i szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Delta sprawia, że Główny Inspektorat Sanitarny nie wyklucza wprowadzenia obostrzeń dotyczących osób, które się nie zaszczepiły na COVID-19.

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature” podwójna dawka szczepionki firmy BioNTech/Pfizer nadal zapewnia silną ochronę przed wariantem Delta. Cały czas są prowadzone badania mające na celu sprawdzenie czy szczepionki firm Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson zapewniają wysoką ochronę przeciwko „Delcie”.

Szef Sanepidu był pytany we wtorek, tj. 13.07 o możliwości wprowadzenia w Polsce obostrzeń dla niezaszczepionych osób, takich, jakie wprowadziła Francja. Tam od sierpnia wejść do restauracji czy zrobić zakupy w centrum handlowym będą mogły tylko osoby zaszczepione.

Szef GIS-u odpowiedział, że jest przeciwnikiem dzielenia społeczeństwa.

– Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje – akcentował szef GIS. Po chwili wyjaśniał jednak, że tylko szczepienia mogą przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i pomóc w powrocie do normalności. – Obserwujemy pandemię w innych państwach, analizujemy też zachowania społeczne w naszym kraju – zapewnił.

Z danych sanepidu wynika, że najbardziej zakaźna w tej chwili mutacja Delta odpowiada obecnie za około 10 proc. wszystkich przypadków koronawirusa w Polsce, ale stopniowo wypiera inne mutacje.

Czytaj również: Pomoc psychologiczna w dobie koronawirusa

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version