Czy czeka nas wprowadzenie obowiązkowych szczepień?

0
259
Reklama

Eksperci zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk wnioskują o rozważenie wprowadzenia obowiązkowych szczepień. Jakie grupy zawodowe powinny zostać objęte takim obowiązkiem?

Eksperci z PAN twierdzą, że szczepienia są najważniejszym i podstawowym narzędziem do skutecznego i bezpiecznego ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zdaniem ekspertów, przed nadejściem czwartek fali zachorowań, należy wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla konkretnych grup zawodowych.

Pierwszą grupą wymienianą przez naukowców jest grupa pracowników medycznych. Eksperci wspominają również o grupach zawodowych i społecznych, które są kluczowe dla funkcjonowania państwa, mowa tutaj o wojsku, policji, straży pożarnej oraz nauczycielach.

Według ekspertów z Polskiej Akademii Nauk, jednoznacznym epidemiologicznym wskazaniem do wprowadzenia obowiązku szczepień jest nadal tocząca się walka z pandemią na całym świecie. A także wysokie koszty, które generuje zamknięta gospodarka, zamykanie zakładów pracy, szkół, instytucji kultury i rekreacji.

Reklama

– Obowiązek poddania się szczepieniu oznacza ograniczenie wolności osobistej. Należy jednak pamiętać, że nieskrępowana wolność osobista kończy się tam, gdzie jednostka zaczyna stwarzać zagrożenie dla innych – mówią naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Kolejna dawka?

Oprócz obowiązkowych szczepień dla konkretnych grup zawodowych, niektórzy eksperci dywagują na temat wprowadzenia kolejnej (trzeciej) dawki szczepień przeciwko COVID-19.

U naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech, trzecia dawka na COVID-19 będzie już we wrześniu. Zadecydowało o tym Ministerstwo Zdrowia.

W Izrealu zaczęły się szczepienia kolejną dawką już pod koniec lipca. Przywrócono tam część restrykcji, a osoby powyżej 60. roku życia mogą przyjmować kolejne szczepienie. Powodem jest oczywiście bardziej panoszący się wariant Delta, który również odpowiada za większość przypadków koronawirusa w Polsce.

Czytaj również: 1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj