CPK szykuje analizy

0
335
Reklama

Przygotowania do budowy CPK wchodzą w kolejną fazę. Wkrótce zaczną powstawać analizy środowiskowe dla inwestycji.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z firmą Arup Polska na przygotowanie analiz środowiskowych terenów, na których ma powstać nowe lotnisko. – Ruszają kolejne prace związane z planowaniem lotniska. Najnowsza umowa na analizy środowiskowe dotyczy węzła CPK, czyli terenów przewidzianych pod budowę nowego portu lotniczego wraz z dworcem kolejowym i zbiegających się tutaj kolejowych „szprych” – informują władze spółki. W ramach umowy Arup Polska wykona tzw. inwentaryzację stanu zerowego. Ma na to czas do końca przyszłego roku. W dalszej kolejności przygotuje raport oddziaływania na środowisko i dostarczy decyzję środowiskową, pozwolenia wodnoprawne i decyzje o odrolnieniu gruntów. Opiewający na 32 mln zł kontrakt zakłada wykonanie analiz w czterech obszarach: badania elementów środowiska i dokumentacja hydrogeologiczna dla terenów samego lotniska i jego najbliższej infrastruktury, inwentaryzację gatunków zwierząt i roślin, buforów na potrzeby inwentaryzacji gatunków ptaków i nietoperzy oraz samą inwentaryzację gatunków ptaków mogących stanowić zagrożenie w ruchu lotniczym.

– To najważniejsza spośród umów CPK na analizy środowiskowe. W pierwszej kolejności chodzi o teren nowego lotniska wraz dworcem kolejowym, liniami kolejowymi i infrastrukturą drogową. Umowa obejmie jednak swoim zakresem znacznie większy obszar m.in. ze względu na szczególne wymagania dotyczące inwentaryzacji portów lotniczych – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

W oparciu o analizy środowiskowe zapadnie ostateczna decyzja dotycząca lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego. Zgodnie z harmonogramem spółki, budowa nowego lotniska powinna ruszyć w 2023 r. i zakończyć się w 2027 r.

Czytaj także: Zakaz używania dmuchaw do liści

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj