CPK coraz bliżej

0
598
Reklama

W tym roku ma ruszyć dobrowolny wykup gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Władze spółki rozpoczęły także konsultacje społeczne w sprawie przebiegu tras dojazdowych do lotniska. 

Plany budowy nowego portu lotniczego wchodzą w kolejny etap. Właśnie rozpoczęły się konsultacje dotyczące wytyczenia linii kolejowych i dróg dojazdowych do CPK. Spółka opublikowała Strategiczne Studium Lokalizacyjne (SSL).

– Chcemy, żeby mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na nasze inwestycje, np. na to, w jaki sposób zaprojektujemy przyszłe linie kolejowe CPK. Dlatego każda ze zgłoszonych uwag zostanie sprawdzona przez specjalistów w sposób drobiazgowy – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Z dokumentem SSL można zapoznać się na stronie internetowej konsultacje.cpk.pl. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do studium do 10 marca.

Reklama

W niedawnej rozmowie z portalem money.pl prezes spółki CPK Mikołaj Wild zapowiedział również, że wkrótce rozpocznie się dobrowolny wykup gruntów pod przyszłe lotnisko. To obietnica o tyle zaskakująca, że dokładna lokalizacja portu wciąż nie jest znana; w tej samej rozmowie Wild poinformował, że trwają prace nad tzw. masterplanem, który dopiero ma wskazać umiejscowienie inwestycji. – Mówimy o nabywaniu gruntów, ponieważ tego oczekują od nas zgłaszający się mieszkańcy z regionu przyszłego lotniska – tłumaczy prezes CPK. – Chodzi o tereny w granicach, które były już przedstawione mieszkańcom i które wynikają z analizy lokalizacyjnej firmy ARUP. To duża powierzchnia, prawie 70 km2.

Jak więc widać, z budową lotniska wiąże się jeszcze wiele niewiadomych. Czy planowany termin otwarcia portu w 2029 r. okaże się realny? Czas pokaże.

Reklama