Brwinowska Masa Krytyczna

0
427
Reklama

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywał się w dniach 16-22 września, a przebiegał pod hasłem „Przesiadaj się i jedź”.

Celem ETZT jest promowanie alternatywnych ekologicznych metod transportu, które mogą znacznie poprawić stan naszego środowiska. Przemieszczanie się rowerem czy pieszo zamiast używania samochodu na krótkich odcinkach służy nie tylko środowisku, ale też naszemu zdrowiu.

Gmina Brwinów włączyła się aktywnie w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, poprzez uruchomienie 21 i 22 września bezpłatnych przejazdów gminną komunikacją miejską, organizację konkursu #rowerowyBrwinow, którego tematem przewodnim jest rower i jego użytkownicy, oraz przejazd nocny rowerowej masy krytycznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów.

Przejazd brwinowskiej Masy Krytycznej miał miejsce ostatniego dnia ETZT – 22 września. Wszyscy uczestnicy zgromadzili się na rynku, gdzie rozdane zostały kamizelki odblaskowe oraz elementy odblaskowe montowane na rowerze, tak aby każdy rower i rowerzysta byli doskonale widoczni. Warunkiem wstępnym było sprawne oświetlenie roweru. Wśród uczestników dostrzec można było nie tylko dorosłych mieszkańców, ale również młodzież i dzieci.

Reklama

Punktualnie o godzinie 19.00 z brwinowskiego rynku blisko 200 rowerzystów i kilku biegaczy wyruszyło na 11-kilometrową trasę. Trasa wiodła początkowo alejkami parku, dalej zaś ulicami Milanowiecką, Mickiewicza, Żurawią, Powstańców W-wy, Grodziską, Sportową, Wilsona, Graniczną i Pruszkowską, zaś meta była przy OSP. Przejazd uczestników eskortowany był przez radiowozy policji, zaś trasa zabezpieczana przez straż gminną.

Przejazd Masy Krytycznej służy edukacji społeczeństwa, ma również ogromny walor wychowawczy i integruje lokalną społeczność. Po takim przejeździe każdy z uczestników czuje się brwinowianinem jeszcze bardziej.

Reklama