Brwinów z budżetem

0
92

Tradycyjnie już przełom roku to czas uchwalania budżetów i planowania inwestycji. Jak kształtują się przyszłoroczne dochody i wydatki w Brwinowie?

Uchwalony podczas grudniowej sesji budżet zakłada nieco ambitniejsze cele niż ubiegłoroczny. Po stronie dochodów znajduje się kwota blisko 197,5 mln zł, zaś wydatki zaplanowano w wysokości prawie 206 mln zł. Dla porównania, w 2020 r. było to odpowiednio i 178,8 181 mln zł. Ustalony na poziomie nieco ponad 8 mln zł deficyt zostanie sfinansowany z wolnych środków i kredytów, gmina nie planuje emitować w tym celu obligacji.

Największa część budżetowego tortu to oczywiście oświata – tu zaplanowano wydatki w wysokości ok. 59 mln zł, z czego 50 mln zł pochłoną koszty bieżące związane z utrzymaniem placówek. Największą inwestycją w dziedzinie edukacji będzie oczywiście rozbudowa szkoły w Żółwinie, na którą zabezpieczono 4,5 mln zł. Budżet zakłada również pół miliona złotych na budowę placu zabaw przy ZSO przy ul. Żwirowej. W tym roku mają także ruszyć prace nad nowym przedszkolem w Parzniewie – w budżecie zabezpieczono środki na przygotowanie projektu placówki.

Czytaj także: Powstanie ewidencja emisyjności budynków

Drugim po żółwińskiej szkole największym wydatkiem inwestycyjnym gminy będzie dokończenie modernizacji pałacu Wierusz-Kowalskich. Na ten cel zabezpieczono w budżecie łącznie 4,3 mln zł. Ponadto Brwinów planuje dość rozległe inwestycje w zakresie budowy i remontów dróg. Ponad 2,5 mln zł pochłonie przebudowa ul. Szkolnej i ul. Spokojnej oraz ul. Bankowej i ul. Chopina na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Biskupickiej. Przebudowane będą również ulice Polna i Sadowa w Otrębusach (odpowiednio 1,9 mln zł i 1,2 mln zł). W Brwinowie wyremontowane zostaną ulice Kościuszki (1,5 mln zł) i Kraszewskiego (1 mln zł). Kontynuowane będą także prace związane z rozbudową sieci dróg rowerowych, co będzie kosztować ponad 4,6 mln zł. Większość środków na ten cel pokryją dotacje z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Drogi to nie wszystko. W planach brwinowskiego magistratu znajdziemy również budowę nowej biblioteki przy ul. Grodziskiej. Na ten cel zabezpieczono 1,5 mln zł. Z kolei 1,85 mln zł ma kosztować dokończenie budowy świetlicy w Kaniach. Mamy też dobrą wiadomość dla mieszkańców Żółwina i Owczarni – w budżecie zaplanowano 2 mln zł na budowę sieci kanalizacyjnej w tych miejscowościach.

Najbliższy rok będzie dla samorządowców niezwykle trudny. Związane z pandemią tąpnięcie gospodarcze z pewnością odbija się na finansach gmin i powiatów. Sytuacji nie poprawiają również zapowiadane przez rząd zmiany podatkowe. Realizacja budżetu z pewnością nie będzie więc łatwa. Czas pokaże, ile z zaplanowanych inwestycji uda się sfinalizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj