reklama
Strona główna Aktualności Akt. Brwinów Będzie rondo w Otrębusach

Będzie rondo w Otrębusach

0
rondo, remont, syngalizacja świetlna, rondo, otrębusy, brwinów, kosiński, realizacja inwestycji, kierowcy
fot. Matt Seynour/Unsplash

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę ronda u zbiegu DW720 z ulicą Piaseckiego w Otrębusach.

O planach budowy ronda na przecięciu ulic Piaseckiego i Natalińskiej mówi się już od kilku lat. W pobliżu skrzyżowania znajduje się szkoła i przedszkole. Rano rodzice wysadzający dzieci często tworzą w tym miejscu zator. Spory ruch wynika również z faktu, iż ulica Piaseckiego prowadzi do Matecznika Mazowsze. Dodatkowo nieopodal powstaje właśnie duże osiedle, wkrótce więc ruch w tej okolicy znacznie się zwiększy. Wiadomo więc było, że inwestycja jest nieunikniona.

Wreszcie w ubiegłym tygodniu pojawiły się dobre informacje. MZDW ogłosił przetarg na budowę ronda, które upłynni ruch na tym ruchliwym skrzyżowaniu. Opis przedmiotu zamówienia mówi o trzywylotowym, jednopasmowym rondzie z jezdnią szerokości 7 metrów. Oprócz tego wykonawca będzie miał za zadanie wybudować tu chodnik i ścieżkę rowerową.

Warto także podkreślić, że część kosztów związanych z inwestycją pokryje gmina Brwinów. – Rondo zostało zaprojektowane kosztem i staraniem Gminy Brwinów, która dodatkowo zapłaci za odszkodowania z tytułu wywłaszczenia sąsiednich nieruchomości pod budowę ronda oraz przekaże Województwu kilkusetmetrową nieruchomość – informuje burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Pomysł budowy ronda jednak budzi sprzeczne opinie wśród mieszkańców. Część kierowców widziałaby tu raczej skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Z takim rozwiązaniem nie zgadza się jednak włodarz gminy. – Rondo upłynni ruch, czego dowodem [są] choćby ronda w Brwinowie: zarówno to starsze przy poczcie, jak i to na Biskupickiej. Ich budowa znacząco zmniejszyła korki, a przy okazji również bezpieczeństwo, bowiem na rondach nie dochodzi do wypadków a jedynie do niegroźnych kolizji (mała prędkość pojazdów). Na skrzyżowaniach z sygnalizacją często mamy wypadki spowodowane „wjechaniem na późnym żółtym”, najechaniem na tył pojazdu skręcającego w lewo czy też spowodowane przez nieuwagę pieszych – opisuje Kosiński.

Realizacja inwestycji ma potrwać 9 miesięcy, jednak w samym obrębie ronda prace powinny zostać wykonane w ciągu pół roku. Jeśli więc uda się wskazać wykonawcę, nowe rondo w Otrębusach powinno być gotowe wiosną przyszłego roku.

Czytaj również: Nowa strażnica OSP w przyszłym roku

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version