Basen za 21 milionów

0
652
Reklama

Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ul. Gomulińskiego w Pruszkowie powstanie basen. Budowa pływalni będzie kosztowała ponad 21 milionów złotych.

Można powiedzieć, że w tym wypadku wskazana była cierpliwość. Działania w kierunku powstania pływalni przy ul. Gomulińskiego podjęto w 2018 roku. Powiat pruszkowski ogłosił przetarg na wykonanie projektu basenu. Liczono na dofinansowanie w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2018”. Wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dokumentacja była gotowa, uzyskano pozwolenie na budowę, ale pojawił się problem z finansowaniem. Ministerstwo przeniosło zadanie z planu rocznego do wieloletniego.

Zwolennicy budowy basenu przy Gomulińskiego nie zamierzali czekać z „założonymi rękami”. Ruszyła petycja on-line, pod którą podpisało się 1118 osób. Popierający zwracali się do ministerstwa o akceptację złożonego w 2018 roku wniosku. Cierpliwość, upór oraz społeczne poparcie sprawiły, że cel został osiągnięty. 2 grudnia 2020 roku można nazwać przełomem w sprawie. Powiat pruszkowski otrzymał dofinansowanie na budowę pływalni przy Gomulińskiego. – Kolejna inwestycja zbliża się do nas wielkimi krokami! Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę pływalni przy ul. Gomulińskiego. To wspaniała wiadomość! – przekazał starosta Krzysztof Rymuza, starosta pruszkowski.

10 milionów z ministerstwa

Inwestycja ma kosztować ponad 21 mln zł. 10,6 mln zł na ten cel przekaże Ministerstwo Sportu, o czym poinformowała podczas konferencji prasowej sekretarz stanu Anna Krupka. – Celem Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu jest rozwój bazy obiektów sportowych służących potrzebom polskiego sportu wyczynowego dla zapewnienia odpowiednich warunków szkolenia i treningu sportowców, przygotowania kadry narodowej oraz organizacji zawodów. W Ministerstwie Sportu doskonale wiemy, że nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej, dlatego chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w budowę pruszkowskiej pływalni. Cieszę się, że uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych oraz mieszkańcy Pruszkowa i całego powiatu pruszkowskiego będą mieli do dyspozycji miejsce, gdzie będą mogli realizować swoje pasje i spełniać sportowe marzenia, oraz aktywnie wykorzystywać czas wolny – powiedziała Anna Krupka.

W Pruszkowie jest już basen przy ul. Andrzeja. Rozwój bazy sportowej pozwoli uczniom i zawodnikom na rozwój pasji oraz aktywność. – W roku 1983 rozpoczynałem pracę w Szkole Podstawowej nr 10 w Pruszkowie. Jako nauczyciel wychowania fizycznego wiem, jak ważne dla dzieci i młodzieży jest pływanie. Nie wszyscy pamiętają, ale na ulicy Ołówkowej, dokładnie naprzeciwko dworca PKP, funkcjonował basen, na którym sam, jako trener, uczyłem dzieci nauki pływania – wspomina poseł Zdzisław Sipiera. – Jeśli jeszcze połączymy ten fakt z modernizacją i przebudową Miejskiego Basenu Kapry, to najbliższe lata w moim rodzinnym mieście wyglądają naprawdę dobrze – dodaje.

Reklama

Osiem torów

Basen przy ul. Gomulińskiego ma posiadać osiem torów pływackich o długości 25 metrów. Projekt obiektu jest uzgodniony z Polskim Związkiem Pływackim. – Co istotne to ma być obiekt, który będzie służył dosłownie wszystkim. Obiekt będzie dysponował 8 torami sportowymi do rozgrywania zawodów z możliwością ustawienia 10 torów do pływania rekreacyjnego czy też treningów. Będzie także basen do nauki pływania. W koncepcji funkcjonowania pływalni założyliśmy, iż 48% czasu funkcjonowania będzie udostępnione indywidualnym mieszkańcom powiatu pruszkowskiego. Ilość torów do pływania pozwoli w rozsądny sposób podzielić zajęcia klubowe, szkolne , nauki pływania szkół, szkółek oraz wejścia indywidualne klientów. Niewątpliwie jest to szczególna i znaczącą  inwestycja dla mieszkańców powiatu pruszkowskiego – wyjaśnia nam Łukasz Borkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie.

Inwestycja zakłada budynek o wymiarach 56,43m x 31,26m. Zadanie obejmuje wykonanie basenu pływackiego o głębokości od 1,35m do 2m oraz basenu do nauki pływania o wymiarach 17m x 5 m i głębokości 1,3m. Powstanie również odpowiednie zaplecze techniczne, zaplecze sanitarno-szatniowe oraz pomieszczenia dla trenerów i magazynowe.

Czytaj także: Blisko 1,4 miliona na przebudowę drogi

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj