Atrakcje turystyczne powiatu pruszkowskiego

0
1500
Reklama

Historia naszego regionu jest niezwykle bogata i tak różnorodna, jak różne są gminy wchodzące w jego skład. Od starożytnego osadnictwa, przez insurekcję kościuszkowską po bitwy drugiej wojny światowej – na naszych terenach znajdziemy wiele śladów z przeszłości. Jeśli zastanawiacie się, jakie atrakcje na wakacje wybrać, to ten tekst jest właśnie dla Was.

Jeśli szukasz atrakcji w turystycznych w powiecie grodziskim przeczytaj: Atrakcje turystyczne powiatu grodziskiego.

Znasz swoje okolice? Poznaj też sąsiadów: Atrakcje na Wakacje w powiecie piaseczyńskim

Zachęcamy też do zapoznania się z propozycjami gdzie można dobrze zjeść w powiecie pruszkowskim i grodziskim piszemy o tym w artykule: Atrakcje na wakacje – co warto zwiedzić i gdzie zjeść

POWIAT PRUSZKOWSKI

PIASTÓW

 • Muzeum Miasta Piastowa. Piastowskie Archiwum Miejskie jest samorządową instytucją kultury powołaną 1 marca 2017 roku uchwałą Rady Miejskiej w Piastowie z 28 lutego 2017 roku. 21 stycznia 2019 r. uchwałą Rady Miejskiej w Piastowie powierzono Piastowskiemu Archiwum Miejskiemu prowadzenie Muzeum Miasta Piastowa. Podstawową działalnością muzeum oprócz eksponowania jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie archiwaliów, zbiorów i pamiątek związanych z miastem i społecznością Piastowa, a także historią Polski.
pam.piastow.pl

PRUSZKÓW

 • Pałac i Park Potulickich. W zachodniej części Parku Potulickich znajduje się klasycystyczny pałac wybudowany w latach 20. XIX w. w miejscu istniejącego wcześniej dworu drewnianego. W 1893 r. dobra ziemskie i pałacyk przeszły na własność Jadwigi, córki warszawskiego bankiera i żony hrabiego Antoniego Potulickiego. Od tego czasu, aż do 1945 r. majątek należy do rodziny Potulickich. Park Potulickich wraz z pałacem został wpisany do rejestru zabytków w 1963 r.
Ilustracja
wikipedia.pl
 • Pałac Teichfelda, ul. Armii Krajowej77 został wybudowany w 1872 roku w stylu eklektycznym dla Jakuba Teichfelda, współzałożyciela fabryki porcelany.
Pruszków – Eklektyczny pałac Jakuba Teichfelda « Zamki Rotmanka
zamki.rotmanka.com
 • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Plac Jana Pawła II 2 – jedna z najciekawszych ekspozycji Mazowsza mieści się w klasycystycznym pałacyku Potulickich z początku XIX w. Poza znaleziskami archeologicznymi i licznymi zdjęciami z wykopalisk zainteresowaniem zwiedzających cieszą się panoramy przedstawiające codzienne życie mieszkańców osad hutniczych. Oglądając wystawę można poznać szczegóły procesu technologicznego stosowanego przez naszych przodków. Nad niewielkim zagłębieniem w ziemi wznoszono piec – drewniane rusztowanie oblepione gliną. Wypełniano go naprzemiennie ułożonymi warstwami rudy i węgla drzewnego. Następnie zawartość pieca podpalano i podtrzymywano ogień wielkimi miechami tłoczącymi powietrze. Podczas wytopu żużel jako płynna masa spływał na dno zagłębienia, a wyżej osadzało się żelazo mające postać gąbczastej masy. Żeby je wydobyć, trzeba było zniszczyć piec. Chcąc z mocno zanieczyszczonego produktu wytopu, tzw. łupy, uzyskać czyste żelazo, trzeba było ją wielokrotnie przekuwać. Z jednego pieca uzyskiwano od 15 do 30 kg żelaza.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie ...
wikipedia.org
 • Muzeum Dulag 121 – al. 3 Maja 8a – muzeum utworzone w 2010 roku, dokumentujące historię niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz losy mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie powstania 1944 roku.
Muzeum Dulag 121 – Wikipedia, wolna encyklopedia
wikipedia.org

GMINA BRWINÓW

Reklama
 • Pałacyk Wierusz-Kowalskich w parku miejskim – wzniesiono w 1911 roku, wg. projektu inż. architekta Stanisława Grochowicza, autora m.in. projektu Pałacu Szelachowa w Warszawie dla rodziny Wierusz-Kowalskich. Otoczenie pałacowo-parkowe zaprojektował i wykonał inż. Franciszek Szanior, autor wielu znanych projektów pałacowo-parkowych W roku wybuchu II wojny światowej, m.in. podczas bitwy pod Brwinowem, pałac pełnił funkcję szpitala polowego. Obecnie jest w posiadaniu gminy Brwinów, która rozpoczęła rewitalizację pałacu.
Plik:Brwinow, Palac Kowalskich 5.jpg – Wikipedia, wolna encyklopedia
wikipedia.org
 • Park i siedziba PZLPiT „Mazowsze”, ul. Świerkowa 2 w Otrębusach – pałacyk w parku został wzniesiony w 1911 r. Zabudowę otacza ogród skomponowany z różnych gatunków drzew i krzewów, przechodzący w park leśny.
Izby pamięci zespołu „Mazowsze” w pałacu karolińskim (Otrębusy k ...
polaneis.pl
 • Willa „Zagroda”, ul. Grodziska 57 – willa w stylu dworkowym, miejsce zamieszkania Zygmunta Bartkiewicza, pisarza, felietonisty, nowelisty i regionalisty. Wzniesiona przez właściciela według własnego planu w latach 1910-1911. Obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.
Dworek „Zagroda” – Wikipedia, wolna encyklopedia
wikipedia.org
 • Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej, ul. Natalińska 15 w Otrębusach – muzeum mieści się w domu prof. Mariana Pokropka – profesora etnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Marian Pokropek od ponad 40 lat gromadzi zabytki sztuki ludowej: rzeźby, obrazy, gwizdawki, palemki, pisanki, wiklinowe koszyki, wyroby słomiane i wycinanki.
Muzeum Sztuki Ludowej - w Otrębusach. Noclegi | atrakcje | wczasy ...
urloplandia.pl

GMINA MICHAŁOWCE

 • Zespół pałacowo-parkowy w Pęcicach – zlokalizowany w dolinie rzeki Utraty. Pałac został zbudowany w latach 1808-1809 na podstawie projektu architekta Fryderyka Alberta Lessela.

Pałac w Pęcicach | www.przegladpiaseczynski.pl

 • Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła w Pęcicach – w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego. Został zbudowany w latach 1825-1832 według projektu Ch. P. Aignera.
Pęcice – Wikipedia, wolna encyklopedia
wikipedia.pl
 • Zespół pałacowo-parkowy w Helenowie jest jednym z nielicznych, zachowanych w doskonałym stanie podwarszawskich zespołów architektonicznych. Początki jego historii według niepotwierdzonych źródeł sięgają drugiej połowy XVII wieku.
Helenów - Polskie Zabytki - Katalog zamków, pałaców i dworów w Polsce
zabytki.pl

GMINA NADARZYN

 • Kościół św. Klemensa, ul. Kościelna 1 to bardzo stara świątynia. Erekcja parafii miała miejsce w maju 1453 r. Dokument o tym wydarzeniu znajduje się w Archidiecezji Warszawskiej.
Parafia św. Klemensa w Nadarzynie – Wikipedia, wolna encyklopedia
wikipedia.org
 • XIX-wieczny park w Młochowie. W parku znajduje się zabytkowy pałac, dwie oficyny, kościół. Budowę zaprojektowanego przez Jakuba Kubickiego pałacu dla Walentego Faustyna Sobolewskiego rozpoczęto wraz z powstaniem Księstwa Warszawskiego w roku 1807 (niektóre źródła podają ok 1804), zakończono ok. roku 1810. W skład kompleksu wchodzi zarówno budynek pałacowy, oficyna, wozownia, jak i oranżeria. Całość otacza park krajobrazowy z pocz. XIX w. przekomponowany w 1887 r. zgodnie z projektem Waleriana Kronenberga. Park został zrewitalizowany w latach 2007-2010.
polskiekrajobrazy.pl
 • Pałac w Rozalinie, ul. Pałacowa 27, został wybudowany w latach 1847- 57 na zlecenie hr. Rozalii z Lubomirskich Rzewuskiej.
Sala weselna Pałac Rozalin (Rozalin), opinie - Wedding.pl
weding.pl
 • Las Młochowski – z rezerwatami Młochowski Łęg i Młochowski Grąd.
Rezerwat „Młochowski Grąd” - Szlaki turystyczne Mazowsza
mazowsze.szlaki.pttk.pl

GMINA RASZYN

 • Kościół Św. Szczepana i św. Anny, Aleja Krakowska 6 – rzymskokatolicki barokowo klasycystyczny, jest cenny zabytkiem XVII-wiecznej architektury. Świątynia przetrwała zawieruchy dziejowe, między innymi potop szwedzki.
Raszyn św. Szczepana | Archidiecezja Warszawska
archwwa.pl
 • Austeria, ul. Godebskiego 4 – jest to budynek dawnego zajazdu pocztowego. Wybudowany w latach 1784-1790 przez właściciela dóbr falenckich, finansistę i bankiera warszawskiego Piotra Teppera starszego według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Zespół ten obejmuje budynek główny – piętrowy, kramy kupieckie, budynek pocztowy ze stajnią i wozownią. Całość z kościołem i plebanią o układzie rynku miała być początkiem założenia miejskiego.
Budynek austerii czyli zajazdu, karczmy z
snauka.pl
 • Pałac w Falentach – wczesnobarokowy pałac wybudowany pierwotnie około 1622 r. przez Zygmunta Opackiego w stylu neorenesansowym, później kilkakrotnie przebudowywany. Otoczony parkiem krajobrazowym. Bywali tu: król Zygmunt III Waza z rodziną, a także Władysław IV. Gościła także królowa Maria Gonzaga przed uroczystym wjazdem do Warszawy w roku 1646.
Pałac w Falentach – Wikipedia, wolna encyklopedia
wikipedia.org
 • Rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie jest rezerwatem ornitologicznym stanowiącym bogaty ekosystem dla ptactwa wodnego oraz błotnego. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 16 stycznia 1978 roku na powierzchni 110 ha
Plik:Stawy Raszynskie, Staw Raszynski 1.jpg – Wikipedia, wolna ...
wikipedia.org
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj