reklama
Strona główna Kultura i rozrywka Atrakcje turystyczne powiatu grodziskiego

Atrakcje turystyczne powiatu grodziskiego

0
Powiat grodziski i pruszkowski mapa atrakcji

Historia naszego regionu jest niezwykle bogata i tak różnorodna, jak różne są gminy wchodzące w jego skład. Od starożytnego osadnictwa, przez insurekcję kościuszkowską po bitwy drugiej wojny światowej – na naszych terenach znajdziemy wiele śladów z przeszłości. Jeśli zastanawiacie się, jakie atrakcje na wakacje wybrać, to ten tekst jest właśnie dla Was.

Jeśli szukasz atrakcji w turystycznych w powiecie pruszkowskim przeczytaj: Atrakcje turystyczne powiatu pruszkowskiego.

Znasz swoje okolice? Poznaj też sąsiadów: Atrakcje na Wakacje w powiecie piaseczyńskim

Zachęcamy też do zapoznania się z propozycjami gdzie można dobrze zjeść w powiecie pruszkowskim i grodziskim piszemy o tym w artykule: Atrakcje na wakacje – co warto zwiedzić i gdzie zjeść

POWIAT GRODZISKI

GMINA BARANÓW

 • Dwór i park dworski w Bożej Woli – kompleks pochodzący z 1864 r.
dwór, Boża Wola – Zabytek.pl
 • Dwór w Kaskach zbudowany na przełomie XVIII i XIX w. dla rodziny Szymanowskich herbu Ślepowron.
Polskie Zabytki – Viola Czyżewska 2011

GMINA JAKTORÓW

 • Pomnik ostatniego tura – przodka bydła domowego, który przebywał na terenie Puszczy Jaktorowskiej do roku 1627.
www.powiat.grodziski.pl
 • Zespół parkowo-dworski. W skład zespołu wchodzą: dworek i obora z 1820 r., park dworski z około 1830 r., oraz spichlerz i wozownia z około 1850 r.
 • Cmentarz wojenny z II wojny światowej w Budach Zosinych. Został założony w 1946 r. z inicjatywy Komitetu Ekshumacyjnego, na pamiątkę i ku czci żołnierzy AK z grupy „Kampinos” poległych podczas starć z siłami niemieckimi.
zabytek.pl

GMINA GRODZISK MAZOWIECKI

 • Park Skarbków, ul. 3 Maja, założony w XVIII wieku przez rodzinę Mokronoskich, ale ostateczny kształt nadali mu następni właściciele – Skarbkowie. Oś parku stanowi niewielka rzeka Rokicianka. Po jej obu stronach znajdują się łąki porośnięte drzewami, wśród nich sędziwe dęby (pomniki przyrody) oraz cypryśnik błotny. Wyróżniającymi się elementami są dziś ścieżka dydaktyczna, plenerowa prezentacja historii miasta, duży plac zabaw oraz skwer z fontanną.

 • Stawy Goliana położone pomiędzy ulicami Marii Skłodowskiej-Curie, Stawową i Henryka Sienkiewicza. Miejsce to powstało w XIX wieku w wyniku spiętrzenia rzeki Rokicianki. Stawy składają się z dwóch zbiorników o łącznej powierzchni ponad 2 ha. Stawy rozdziela wyspa z groblami, a brzegami biegną ścieżki spacerowe.
wikipedia.org
 • Tereny sportowo-rekreacyjne Stawy Walczewskiego – na terenie obiektu znajdują się przede wszystkim kąpielisko oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Ponadto szerokie alejki otaczające obydwa stawy wyposażone są w liczne ławki, a w ich okolicach znajdują się trzy duże altanki dostępne dla odwiedzających. Oprócz podstawowego wyposażenia altanek w stoły i ławki, przy każdej altance do dyspozycji są stałe grille, z których można korzystać bezpłatnie.
grodzisksport.pl
 • „Szwedzkie Góry”. Najcenniejszym obiektem archeologicznym w gminie jest wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko położone we wsi Chlebnia, na końcu ulicy J. Ordona, zwane potocznie „Szwedzkimi Górami”. Grodzisko jest pozostałością istniejącej tu w XI i XII w. osady obronnej, która była najprawdopodobniej siedzibą rycerską. W otoczeniu warowni powstawały osady podgrodowe. Na miejscu jednej z nich rozwinęła się wieś, a potem miasto Grodzisk.
wikimapia.org
 • Dworzec PKP, ul. 1 Maja – budynek dworca powstał w latach 1922-1924 według projektu Romualda Millera, na miejscu wcześniejszego murowanego dworca, zwanego koszarowym, zniszczonego w czasie I wojny światowej. W 1972 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Dworzec w Grodzisku Mazowieckim był jednym z pierwszych przystanków Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.
zabytek.pl
 • Willa „Foksal”, ul. W. Bartniaka 26 wybudowana przez rodzinę Mokronoskich w 1845-46 r. z przeznaczeniem na dom zajezdny o charakterystycznym kształcie lokomotywki.
polskaniezwykla.pl
 • Willa „Kaprys”, ul. Okólna 1 pochodzi z 1886 r. W jej otoczeniu znajduje się stara powozownia oraz zabytkowy park ze stawem i rzeźbami.
willakaprys.eatbu.com
 • Willa „Radogoszcz”, ul. H. Sienkiewicza 31 – zabytkowy, parterowy budynek, w centrum Grodziska Mazowieckiego. W latach 2010-2012 została poddana rewitalizacji i adaptacji na potrzeby galerii etnograficznej.
mapofpoland.pl
 • Pomnik i galeria uliczna Józefa Chełmońskiego – pomnik Józefa Chełmońskiego znajduje się na deptaku miejskim przy ul. 11 Listopada od ul. 1 Maja. Wzdłuż na elewacjach budynków znajduje się plenerowa galeria dzieł malarskich Józefa Chełmońskiego.
polskaniezwykla.pl
 • Dwór Wieniawskich w Chlebni – na terenie wsi znajduje się doskonale zachowane średniowieczne grodzisko.
polskiezabytki.pl

GMINA MILANÓWEK

 • Willa „Matulka”, ul. Piłsudskiego 30 – zabytkowa willa. Znajduje się w niej pierwsza w Milanówku Miejska Galeria Sztuki „Matulka” utworzona w 2012 r.
mckmilanowek.pl
 • Zespół parkowo-willowy „Turczynek”, ul. Brwinowska 2 – dwie bliźniaczo podobne wille, zwrócone do siebie fasadami zostały wybudowane na 10-hektarowym terenie w 1905 roku. Projektantem budynków był znany łódzki architekt Dawid Lande. Budynki przeznaczone były dla córek Bonawentury Toeplitz: Franciszki i jej męża Wilhelma Wellischa oraz dla Anny i jej męża Jerzego Mayera.
youtube.com
 • Willa „Waleria”, ul. Spacerowa 20 – budynek został wzniesiony w 1910 r. Projektantem i zarazem inwestorem był aktor i reżyser Rufin Morozowicz, który przeznaczył go dla swojej żony Walerii z Kotowiczów, na której cześć willa otrzymała nazwę. Po śmierci pierwszych właścicieli willę otrzymała na własność ich córka Maria. Poślubiła ona rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, który mieszkał w niej i tworzył przez wiele lat.
wikipedia.pl

PODKOWA LEŚNA

 • Budynek stacji kolejowej, Plac Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – wybudowany został w 1927 r. Murowana budka z wykuszem i duża, otwarta poczekalnia ozdobione zostały formami nawiązującymi do polskiego renesansu.
podkowalesna.pl
 • Willa Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów Stawisko, ul. Gołębia 1 – 18-hektarowy obszar w zachodniej części Podkowy Leśnej, wokół domu zbudowanego przez Stanisława Lilpopa dla córki Anny i jej męża Jarosława Iwaszkiewicza.
wikipedia.pl
 • Willa „Aida” – drewniana willa, ul. Iwaszkiewicza – Zbudowana około 1900 r. przez Lilpopów. Tu w latach dwudziestych spędzali letnie miesiące Anna z Lilpopów i Jarosław Iwaszkiewiczowie, odwiedzani przez przyjaciół, między innymi z kręgu „Skamandra”.
wikipedia.pl
 • Pałacyk myśliwski Stanisława Lilpopa, ul. Modrzewiowa, róg Jana Pawła II – zbudowany w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku.
podkowalesna.pl
 • Pałacyk Kasyno z parkiem, ul. Lilpopa 18 powstał w latach 1927-31 z przeznaczeniem na „potrzeby użyteczności publicznej”. Park powstał w latach 1926-28 według projektu głównego architekta Miasta Warszawy, (L. Danielewicza). Wybudowała go grupa osób prywatnych – założycieli miasta, jednakże został przekazany na własność wspólnoty mieszkańców. Pałacyk Klubu Sportowego, zwany również „Kasynem”, otoczony był terenami sportowymi, na których znajdowały się między innymi korty tenisowe i tor saneczkowy.
polskaniezwykla.pl

GMINA ŻABIA WOLA

 • Rezerwat Skulski Las to rezerwat krajobrazowo-leśny utworzony w 1984 r., walorem „Skulskiego Lasu” jest wyspowe stanowisko buka, występującego tu poza granicą swojego naturalnego zasięgu.
mazowsze.szlaki.pttk.pl
 • Rezerwat Skulskie Dęby utworzony został w 1996 r. Ochroną objęty jest przede wszystkim ponad 200-letni starodrzew dębowy oraz wilgotne i bagienne zbiorowiska roślinne, leśne, łąkowo-torfowiskowe.

 

youtube.pl
 • Pałac w Grzmiącej – budynek powstał w połowie XIX wieku dla Juliana Wilhelma Brunweya. Pałac reprezentuje styl neorenesansowy. Wokół pałacu znajduje się obszerny park krajobrazowy, który został zaprojektowany w 1860 r. według projektu Kamila Jamme. Park położony jest na skarpie doliny rzeki Pisi w otoczeniu 3 stawów połączonych ze sobą kaskadami.
polskiezabytki.pl
 • Pałac w Ojrzanowie został wybudowany w stylu późnego klasycyzmu według projektu Władysława Marconiego, w II połowie XIX wieku przez rodzinę Stadnickich. Wokół budynku rozciąga się park krajobrazowy, założony w połowie XIX w.
slowhop.pl
 • Kościół parafialny p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skułach, ul. Mszczonowska 4 to jedna z nielicznych drewnianych budowli z okresu XVII wieku na terenie Polski. Wewnętrzne ściany kościoła obite są płótnem przedstawiającym sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Na suficie kościoła znajduje się obraz „Wniebowzięcie N.M.P.”, a w prezbiterium „Ostatnia wieczerza” z 1896 r. pędzla Józefa Spornego z Nieszawy i Józefa Rutkowskiego. W kościele można obejrzeć również elementy wyposażenia pochodzące z XVIII wieku, m.in. ołtarz główny, dwa rokokowe ołtarze boczne oraz barokową ambonę i chrzcielnicę.
zabiawola.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version