Atak antyszczepionkowców na Mediatekę

0
237
Reklama

Członkowie antyszczepionkowej organizacji Polskie Żółte Kamizelki usiłowali wedrzeć się do punktu szczepień w grodziskiem Mediatece. Doszło do przepychanek, dwie osoby zostały ranne.

Do szarpaniny pod Mediateką doszło w niedzielę ok. godz. 13.30. Jak informuje rzeczniczka grodziskiej komendy asp. szt. Katarzyna Zych, grupa osób usiłowała wedrzeć się do punktu szczepień. Na udostępnionych przez świadków nagraniach widać, jak agresywni i wulgarni antyszczepionkowcy usiłują przedrzeć się pomiędzy broniącymi wejścia pracownikami Mediateki. – Kim ty, k***a jesteś, szmaciarzu?! – słychać okrzyki pod kierunkiem personelu placówki. Jeden z atakujących szarpie pracownika, który następnie wpada na stojącą przed nim kobietę. Ta podnosi krzyk, oskarżając go o pobicie. Na kolejnym filmiku widać tego samego pracownika, który z krwawiącym nosem blokuje wewnętrzne drzwi wejściowe do punktu. Obok niego siedzi kobieta, wciąż kierując w jego stronę wyzwiska i oskarżenia.

Na miejscu interweniowała policja i straż miejska. Funkcjonariusze użyli gazu. Zatrzymano dwie osoby pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz znieważanie i kierowanie gróźb karalnych pod kierunkiem policjantów. Zatrzymanych przewieziono do grodziskiej komendy, następnie – po przeprowadzeniu czynności – zwolniono.

Polskie Żółte Kamizelki to nieformalna organizacja – jak o sobie mówią – „ludzi stawiających opór bezprawiu rządu i policji”. Ich „opór” póki co głównie koncentruje się na protestach wobec szczepień przeciwko COVID-19. W całej Polsce organizują tzw. antypikniki szczepionkowe. Odblaskowe kamizelki z charakterystycznym, nawiązującym do symbolu Polski Walczącej logo można dostrzec na większości nagrań z antyszczepionkowych happeningów. Tego samego dnia, co w Grodzisku, podobną akcję zorganizowano także m.in. w Młodzieszynie w powiecie sochaczewskim. Na grupie dyskusyjnej mieszkańców Jaktorowa również pojawiły się sygnały, że i tam planowany jest atak antyszczepionkowców.

Akcję ataku na grodziski punkt szczepień potępił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wolność na sztandarach, usta pełne wulgaryzmów i pięści przeciw drugiemu człowiekowi. Tak dziś wygląda ruch antyszczepionkowy? Tu nie ma z kim dyskutować. To trzeba piętnować – skomentował szef resortu na Twitterze. Podziękował również policji za interwencję.

Reklama

Urząd wydaje komunikat

W poniedziałek rano Wydział Promocji Urzędu Gminy w Grodzisku Maz. wydał oświadczenie dotyczące zajścia.

– W dniu wczorajszym przed grodziską Mediateką, punktem szczepień przeciwko Covid-19, doszło do oburzającego incydentu. Przybyła spoza Grodziska Mazowieckiego grupa osób, manifestujących swoją antyszczepionkową postawę, w sposób niezwykle agresywny próbowała zablokować wejście do budynku. Uniemożliwiano w ten sposób dotarcie na szczepienie osobom, które chciały tego dnia szczepionkę przyjąć. Doszło do użycia przemocy, zaatakowano pracowników Mediateki.
Szczepienia są dobrowolne i naszym celem nie jest namawianie do nich kogokolwiek, ale stworzenie godnych i bezpiecznych warunków osobom, które chcą się szczepić. Tym bardziej oburzająca jest próba uniemożliwienia im tego.
Podkreślamy, że zajście zostało sprowokowane przez osoby spoza Grodziska Mazowieckiego, które przybyły do naszego miasta, aby uniemożliwić chętnym dotarcie na szczepienia.
Mamy nadzieję, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy, a mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego nie będą już musieli być świadkami tak oburzających wydarzeń – czytamy w piśmie magistratu.

Czytaj również: Zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi od 2035

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj