Zakażenie koronawirusem – jak postępować?

46

Pod żadnym pozorem nie wolno udać się do przychodni czy na SOR. Narażamy wówczas nie tylko innych pacjentów, ale przede wszystkim personel medyczny. Przypominamy procedury.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (PSSE Grodzisk Mazowiecki: 22 755 57 76 lub 22 755 59 51; PSSE Pruszków: 22 759 88 28 lub alarmowo 798 498 471). Tam uzyskasz informacje na temat dalszego postępowania, czyli np. adres szpitala, do którego powinieneś się udać. Jeśli nie uda ci się dodzwonić, zostaw na automatycznej sekretarce informację z danymi kontaktowymi. W przypadkach nagłego pogorszenia stanu zdrowia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub udać się do najbliższego szpitala zakaźnego transportem prywatnym. W tej chwili pacjentów przyjmują szpitale na ul. Wołoskiej, ul. Wolskiej i ul. Szaserów oraz dziecięcy na ul. Żwirki i Wigury).

Jeśli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, ale miałeś kontakt z osobą zakażoną, bezzwłocznie powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną. Przez kolejne 14 dni poddaj się kwarantannie domowej i kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić telefonicznie. Oprócz numerów sanepidu mamy do dyspozycji specjalną infolinię ministerstwa zdrowia 800 190 590. Jeśli podejrzewamy u siebie możliwość zakażenia koronawirusem, absolutnie nie powinniśmy udawać się do przychodni lub zwykłego szpitala. Jeśli potwierdzi się zakażenie, personel medyczny oraz inni pacjenci będą musieli się poddać kwarantannie. Może to nawet oznaczać konieczność zamknięcia przychodni czy szpitala. Zachowujmy się odpowiedzialnie i nie narażajmy innych. Informację o swoich podejrzeniach należy też podać dyspozytorowi, kiedy wzywamy karetkę.