Wybory 2018 – wyniki w powiecie pruszkowskim

114

Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Jak nasze głosy rozłożyły się w powiecie pruszkowskim?

Gmina Brwinów

Tu obyło się bez niespodzianki – Arkadiusz Kosiński pozostanie na fotelu burmistrza, zdobywając w pierwszej turze aż 83,37% głosów.

Jego komitet uzyskał także samodzielną większość w Radzie Gminy – KWW Dobro Wspólne zdobyło 13 mandatów, zaś komitety PiS i KO po 4 mandaty.

Gmina Michałowice

Po bardzo wyrównanej rywalizacji Małgorzata Pachecka (40,92% poparcia) i urzędujący wójt Krzysztof Grabka (39,82% głosów) zmierzą się w II turze.

W wyborach do Rady Gminy KWW Przyjazna Gmina zdobył 8 mandatów, co powinno pozwolić na samodzielność. KWW Przyszłość Gminy otrzymał 6 mandatów, a KWW Wybieramy – 1 mandat.

Gmina Nadarzyn

Obecny wójt Dariusz Zwoliński nie dał szans kontrkandydatom – 64,45% głosów zapewniło mu wygraną już w pierwszej turze.

Jego komitet zdominował także Radę Gminy. KWW Dariusza Zwolińskiego zdobył 14 z 15 mandatów.

Miasto Piastów

Piastowianie zdecydowali o drugiej turze; urzędujący burmistrz zdobył 36,95% głosów i za dwa tygodnie spotka się w dogrywce z Magdaleną Bonarowską, która otrzymała 30,35% poparcia.

Wyniki wyborów do Rady Miasta nie dają zdecydowanej przewagi żadnemu z komitetów. KWW Nasz Piastów – Wspólnota Samorządowa otrzymał 9 mandatów, KW Prawo i Sprawiedliwość – 6 mandatów, KW Koalicja Obywatelska zdobył 5 mandatów, a 1 mandat przypadł w udziale KWW Porozumienie dla Piastowa.

Miasto Pruszków

W drugiej turze o prezydencki fotel będą walczyć urzędujący Jan Starzyński, któremu zaufało 39,41% głosujących, oraz Paweł Makuch, który zdobył głosy 26,07% pruszkowian.

Wyniki do Rady Miasta nie dają nikomu samodzielnej większości. KWW Samorządowe Porozumienie Pruszkowa otrzymał 9 mandatów, KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 6 mandatów, a KW Koalicja Obywatelska i KWW Wspólnie Pruszków Rozwijamy – po 4 mandaty.

Gmina Raszyn

W Raszynie bez zmian będzie rządzić Andrzej Zaręba, który pokonał Dariusza Wieteskę. Zwycięstwo jest minimalne, ponieważ proporcja głosów wyniosła 50,59% do 49,41%.

W Radzie Gminy zasiądzie 10 reprezentantów KW Prawo i Sprawiedliwość, 7 przedstawicieli KWW Wspólnota Gminy Raszyn, 4 osoby z KW Koalicja Obywatelska i jedna osoba z KW Polskie Stronnictwo Ludowe.

Na wyniki wyborów do Rady Powiatu jeszcze musimy poczekać.