Akcja znakowania rowerów

158

Sezon rowerowy rozpoczął się już na dobre. To niestety również sezon na kradzieże jednośladów. Grodziska straż miejska zachęca do znakowania swoich rowerów.

Jeździmy coraz droższymi rowerami, których ceny osiągają niekiedy wartość kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ponieważ rowery nie są nigdzie rejestrowane, ich odzyskanie może być trudne, a poniesiona strata bardzo dotkliwa. Od dwóch lat grodziska straż miejska wyposażona jest w narzędzia do grawerowania i prowadzi akcję bezpłatnego znakowania rowerów. Oczywiście znakowanie nie zapobiegnie samemu aktowi kradzieży, ale w przypadku utraty oznakowanego pojazdu łatwiej jest odnaleźć właściciela i rower szybciej zostanie mu zwrócony.

Na czym polega znakowanie roweru? Przy użyciu specjalnego przyrządu na wybranym stałym elemencie roweru wygrawerowane zostaje unikalne oznaczenie, składające się z liter oraz cyfr, a pojazd wraz z danymi właściciela wpisany zostanie do bazy danych straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim. Ponadto umieszczona zostaje naklejka, informująca o oznakowaniu roweru. Grawerka wnika dość głęboko w strukturę materiału, dlatego nawet zeszlifowanie numeru pozwala na późniejsze jego odczytanie.

O miejscu grawerowania decyduje właściciel, natomiast najczęściej znakowanie umieszczane jest na ramie pod kierownicą, na ramieniu przekładni sprzężonym z przekładnią oraz na przednim widelcu. Takie oznakowanie ma utrudnić sprzedaż roweru na części.

Numer znakowania jest tak opracowany, że łatwo jest ustalić jednostkę, w której rower został oznakowany. To ułatwia z kolei szybkie odnalezienie właściciela jednośladu.

Formularz zgłoszeniowy i oświadczenie oznakowania roweru należy wypełnić przed znakowaniem roweru. Nie jest możliwe ponowne oznakowanie roweru oraz przerobienie naniesionych uprzednio numerów.

Zapis w bazie danych dokonywany jest na podstawie dokumentu tożsamości właściciela, przy czym może to być jedynie osoba pełnoletnia, oraz przestawionego dowodu własności, którym może być paragon, faktura lub umowa kupna-sprzedaży.

Niestety znakowanie ma również i swoje mankamenty. Po pierwsze, jeżeli ktoś jest estetą, to nie będzie zadowolony, gdyż oznakowanie delikatnie mówiąc nie wygląda najlepiej. W przypadku rowerów z ramą stalową grawerka może zapoczątkować proces korozji w tym miejscu. Również niektórzy producenci mają swoje zastrzeżenia twierdząc, że jest to naruszenie struktury materiału, więc w przypadku reklamacji gwarancyjnych mogą odmówić ich uznania.

Jeżeli jednak te względy uznamy za nieistotne, możemy zabezpieczyć rower. W tym celu wystarczy umówić termin znakowania telefonicznie, dzwoniąc pod numer 022 755 54 31 lub 986.