Warszawa+ nie dla wszystkich

0
258

Od września mieszkańcy wielu gmin pod Warszawą korzystają z tańszych biletów. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość.

Oferta Warszawa+, to tzw. bilet metropolitalny. Jego ideą jest, aby mieszkańcy aglomeracji warszawskiej chętniej korzystali z komunikacji miejskiej, przez co bezpośrednio ma się zmniejszyć ilość samochodów wjeżdżających do stolicy. Do biletów pasażerów spod Warszawy dopłacają gminy i to one decydują, czy w ogóle przystępować do tej oferty oraz który z trzech progów cenowych wybrać.

– Największym zainteresowaniem cieszą się bilety w cenie z trzeciego progu dofinansowania: 30-dniowe normalne na dwie strefy biletowe (za 120 zł) oraz 90-dniowe ulgowe także na obydwie strefy biletowe (165 zł) – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Część podwarszawskich gmin weszła do I strefy biletowej, np. Konstancin-Jeziorna czy Marki, jednak tzw. gminy kolejowe, np. Pruszków, przystąpić do niej nie mogą.

Poszerzono więc ofertę taryfową Warszawa+, która wcześniej nie do końca opłacała się samorządom. Pasażer miesięcznie zyskiwał kilkanaście złotych, za co gmina musiała płacić znaczne kwoty. Wprowadzono więc opcję biletu za 120 zł na obydwie strefy. To miesięcznie kilkadziesiąt złotych różnicy. Rozwiązany także został problem pociągów.

– Oferta Warszawa+ obejmuje także wspólny bilet ZTM-KM-WKD – bilety metropolitalne są ważne także w pociągach – informuje nas Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

Z poprzedniej oferty Warszawa+ korzystał m.in. Nadarzyn.

– W ofercie Warszawa+ znajdujemy się od 2014 roku. Natomiast Uchwałą Rady Gminy Nadarzyn z 29 sierpnia 2018 r. wejdziemy w rozszerzenie oferty i przejdziemy z dotychczasowego I progu na III próg dopłat – informuje nas Monika Kosakowska-Ludwiniak z gminy Nadarzyn. – Podpisanie nowego porozumienia przeciąga się w czasie z powodów proceduralnych, zważywszy na to, iż jest to akt prawa miejscowego, musi zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym i po 14 dniach zacznie obowiązywać. Uchwała ta została opublikowana 11 września br. i dlatego podpisanie nastąpi najprawdopodobniej pod koniec września.

Do oferty przystąpiły także gminy Pruszków i Raszyn. A pozostałe gminy?

– Bilet metropolitalny nie dotyczy gminy Milanówek, gdyż jest to rozszerzenie oferty dla gmin, na terenie których ZTM świadczy już usługi – informuje Urząd Miasta Milanówka.

Oferta Warszawa+ obowiązuje wyłącznie tam gdzie obowiązują bilety ZTM, strefa ta jednak kończy się w Pruszkowie oraz Opaczy. W związku z tym dla pozostałych gmin Zarząd Transportu Miejskiego nie przygotował żadnej oferty.