W trosce o bezpieczeństwo

0
203

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Żabie Oczko w Milanówku zakończyła się budowa Miasteczka Ruchu Drogowego.

W bezpiecznym miejscu, z dala od ruchu pojazdów, dzieci będą miały możliwość poznawania sytuacji, z jakimi mogą zetknąć się podczas poruszania się po drogach publicznych, uczestnicząc w rzeczywistym ruchu miejskim. Na terenie miasteczka znajdują się praktycznie wszystkie elementy infrastruktury drogowej, tak dobrane, aby w skondensowanej formie pokazać ich różnorodność. Są tutaj więc jezdnie, chodniki, przejścia dla pieszych oraz ścieżki rowerowe, najczęściej występujące oznakowanie pionowe oraz poziome, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną oraz z ruchem okrężnym.

Obiekt ma być udostępniony uczniom wszystkich milanowskich szkół. W tym miejscu młodzi uczestnicy ruchu drogowego będą mieli możliwość praktycznego poznawania zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Będzie to również znakomite miejsce do nauki jazdy rowerem oraz przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową.

Dla wygody użytkowników ustawione zostały tu również ławki oraz stojaki na rowery.

Podstawowym impulsem budowy Miasteczek Ruchu Drogowego jest duża liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci. Roztargnienie, przechodzenie w niedozwolonym miejscu, wtargnięcie na jezdnię, czy też po prostu nieznajomość zasad poruszania się po drogach to najczęstsze przyczyny wypadków. Budowa Miasteczek Ruchu Drogowego z pewnością może w znacznym stopniu zapobiec tego typu zdarzeniom. Wiadomo, że „czym skorupka za młodu…”.