W świątecznym nastroju

0
221

Święta za pasem, dlatego też w miniony weekend nie mogło zabraknąć imprez w wielkanocnych klimatach. Na mieszkańców w każdym wieku czekały świąteczne warsztaty, koncerty, kiermasze.

W sobotę 13 kwietnia w Grodzisku Mazowieckim dla dzieci zorganizowane były wielkanocne warsztaty. W tym roku można było sobie wybrać, gdzie chcemy pójść z naszymi maluszkami, bowiem warsztaty odbywały się w dwóch miejscach – w foyer kina Centrum Kultury oraz w Mediatece. Do tej ostatniej, na warsztaty plastyczne połączone ze wspólną zabawą, zaprosiły dzieci z Przedszkola Sosenki. Spotkanie rozpoczęły występy artystyczne grup przedszkolnych, które przygotowały programy w wiosennych i świątecznych klimatach.

Po występach, dzieci wzięły udział w integracyjnych warsztatach plastycznych, podczas których można było własnoręcznie wykonać kolorową palemkę, pomysłową świąteczną kartkę czy ozdoby wielkanocnego stołu – puchate kurczaczki, kolorowe ptaszki, zajączki i piękne pisanki. Przy wykonywaniu świątecznych ozdób pracowały nie tylko dzieci ale całe rodziny, wszak praca zespołowa przynosi najlepsze efekty.

W Galerii Mediateki można było podziwiać prace dzieci z Przedszkola Sosenki. Było też mnóstwo radości podczas zabaw prowadzonych przez animatorów.

Również w Centrum Kultury dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Przy pomocy instruktorów dzieci wykonywały palemki, pisanki, kartki świąteczne, kolorowe ozdoby. Tutaj też można było zmienić się w zajączka, tygryska, kotka – zwierzątka, które wyczarowywały panie malujące buźki.

Wieczorem w Mediatece odbył się zorganizowany przez Poczekalnię PKP koncert pieśni wielkopostnych „Golgotha”. Wystąpił w nim wokalny zespół Jerycho, założony i prowadzony przez Bartosza Izbickiego. Jerycho jest unikalnym zespołem posługującym się tradycyjną stylistyką historycznego śpiewu sakralnego, praktykowanego do XIX wieku. Podczas koncertu usłyszeliśmy kilkanaście historycznych pieśni m.in. „Klęczy w Ogrójcu”, „Nieszczęsny Judasz”, „Krzyżu święty”, zaś koncert zakończyła jedna z najpiękniejszych pieśni wielkopostnych pochodząca z XIII wieku „Stabat Mater dolorosa”.

Koncert zespołu Jerycho wprowadził wszystkich w klimat Świąt Wielkiej Nocy, zadumy, duchowych przeżyć, zastanowienia nad sensem życia.

Niedzielny poranek sprawił wszystkim dużą niespodziankę, po zimnej i mokrej końcówce tygodnia, zawitała piękna słoneczna pogoda. Dzięki temu do bardzo udanych należał plenerowy kiermasz w Centrum Kultury w Milanówku. Można było tu zaopatrzyć się we wszystko, co jest niezbędne do tego, aby święta były piękne, kolorowe i w dobrym guście. Artystyczne pisanki, różnokolorowe palemki, ozdoby świątecznego stołu, dekoracyjna ceramika i wiele innych tradycyjnych wielkanocnych ozdób wykonanych przez rękodzielników.

Można było też kupić produkty pochodzące z ekologicznych manufaktur – miody, dżemy, konfitury, marynaty. Tego dnia wielu mieszkańców przyjechało na Kościelną, była to bowiem znakomita okazja, aby w jednym miejscu zrobić świąteczne zaopatrzenie.