Urząd zachęca do e-usług

85

Internet daje szerokie możliwości. Do załatwienia spraw urzędowych za pośrednictwem sieci zachęca Gmina Michałowice.

Brak czasu to powszechny problem. Mamy wiele obowiązków i dużą część spraw załatwiamy w biegu. Gdy trzeba iść do urzędu, możemy trafić na kolejkę albo musimy wziąć urlop. Rozwój cywilizacji sprawił, że pojawiają się rozwiązania ułatwiające życie. Wcale nie trzeba w pocie czoła biec do urzędu, wystarczy wejść do… Internetu.

Gmina Michałowice zachęca mieszkańców do korzystania z e-usług. Nie trzeba przejmować się godzinami pracy urzędu. Załatwienie określonej sprawy możliwe jest o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy wejść na stronę gminy www.michalowice.pl i znaleźć zakładkę e-urząd.

Wiadomo, że nie wszystkie sprawy uda się załatwić przez Internet, ale bez problemu każdy może np. wysłać stan wodomierza. Dzięki temu urzędnicy wystawią fakturę i wyślą ją na wskazany adres e-mailowy. Ponadto, mieszkańcy gminy mogą korzystać z komunikatora miejskiego, który przechodzi fazę testową. Za jego pomocą można zgłosić wszelkie usterki w infrastrukturze drogowej, awarie czy zakłócenie porządku. Dzięki sieci mieszkańcy mają też dostęp do e-podatków. Znaleźć tam można informacje dotyczące należności za nieruchomości czy też podatku rolnego. Pilotażowo wprowadzono uiszczanie opłat za pomocą szybkich płatności.

Zdarza się, że zapominamy, kiedy należy wystawić śmieci. Wystarczy posiadać w telefonie aplikację Eco-haromonogram, aby sprawdzić termin odbioru odpadów, a także zapoznać się ze sposobem segregacji. Nadszedł czas, aby wymienić dowód czy zameldować się w nowym miejscu? Wystarczy skorzystać z opcji e-dowody lub e-meldunek. Do tych dwóch działań (złożenie wniosku) potrzebny będzie profil zaufany lub konto w e PUAP, który założyć można również przez Internet. Szczegóły na stronie: obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

Za pomocą sieci można sprawdzić również jakość powietrza. Korzystanie z możliwości e-urzędu to szansa na zaoszczędzenie czasu i szybkie załatwienie bieżących spraw. – Zachęcamy do wykorzystywania Internetu do realizowania spraw urzędowych – zaznaczają przedstawiciele Urzędu Gminy Michałowice.