Tylko niezbędne wyjścia

0
55

Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące poruszania się. Nowe rozporządzenie wprowadza duże zmiany.

Nowe rozporządzenie ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe przepisy mają zminimalizować przemieszczanie się ludności. Wszelkie wyjścia poza tymi niezbędnymi będą ograniczone. Dopuszczalne ma być wyjście do pracy, sklepu czy na spacer z psem. Ograniczenia mają dotyczyć również komunikacji miejskiej – dostępne mają być tylko miejsca siedzące.

Na stronach rządowych opublikowano komunikat opisujący nowe obostrzenia:

„Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

– dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

– wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

– przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin”.

Za złamanie zakazu będzie grozić grzywna do 5000 zł.