Trwają poszukiwania

0
229

W ubiegłą środę zaginął pięcioletni mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego Dawid Żukowski. Od tego czasu trwa największa w historii polskiej policji akcja poszukiwawcza.

Żukowscy to rodzina repatriantów z Kazachstanu. Jak mówili o nich sąsiedzi, to mili i spokojni ludzie. Jednak w rodzinie dojść musiało do poważnego konfliktu, którego skutkiem jest to tragiczne zdarzenie. Jak wynika z ustaleń policji, w środę około godziny 17.00 ojciec Dawida zabiera chłopca z domu jego dziadków w Grodzisku Mazowieckim i odjeżdża samochodem w kierunku Warszawy. Godzinę później ojciec wysyła do matki chłopca SMS o treści „Już nigdy więcej nie zobaczysz syna”. Około godziny 21.00 policja otrzymuje zgłoszenie o wypadku na trasie linii kolejowej Skierniewice-Warszawa. Z relacji maszynisty pociągu wynika, że ojciec Dawida popełnił samobójstwo, usiadł bowiem na torach, nie dając szansy na zatrzymanie pociągu.

Policja rozpoczęła poszukiwania małego chłopca. Przeglądane były wszelkie dostępne zapisy monitoringów i głównie na ich podstawie udało się opracować najbardziej prawdopodobną trasę którą przemieszczał się ojciec z Dawidem. W teren wyruszyły zastępy policjantów, żołnierzy, do poszukiwań zgłosili się również niemieccy policjanci ze specjalnie szkolonymi psami tropiącymi. Do poszukiwań zaangażowano również helikoptery oraz drony. W ostatnią niedzielę w poszukiwaniach pomagali również mieszkańcy Grodziska, którzy kierując się odruchem serca, skrzyknęli się i zaoferowali swoją pomoc. Niestety, pomimo przeszukania ponad 4 tysięcy hektarów terenu przez kilkusetosobową armię ludzi, Dawida dotychczas nie udało się odnaleźć.

W poniedziałek policjanci podjęli decyzję o wstrzymaniu akcji poszukiwawczej w terenie. Trwa wnikliwa analiza wszystkich dostępnych materiałów – ustaleń operacyjnych, zapisów monitoringów, kamer samochodowych oraz wszelkich informacji zgłaszanych przez społeczeństwo. Analiza może potrwać nawet kilka dni. Po dokładnym przeanalizowaniu materiałów, określone zostaną dalsze kierunki prowadzenia akcji poszukiwawczej.

Policja w dalszym ciągu prosi o pomoc w prowadzonych poszukiwaniach. Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek informacje mogące mieć związek z zaginięciem chłopca, proszony jest o kontakt z policją. Przyjmowane są nawet anonimowe zgłoszenia. Informacje można zgłaszać w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13), lub pod telefonem alarmowym 112.

Przypomnijmy, że Dawid ma 110 cm wzrostu, jest szczupłej budowy ciała. Włosy jasne, zaczesane na prawo. Chłopiec był ubrany w szaroniebieską bluzę dresową, niebieskie jeansy oraz niebieskie trampki z obrazkami Zygzaka McQueena. Ojciec dziecka ubrany był w czarną kurtkę, granatowe materiałowe spodnie, beżowe buty wsuwane oraz koszulę polo z jasnym kołnierzykiem.